Projekt wystawienniczy - Miasto -Ludzie - Muzeum

banerki na strone 3

14 miast, 18 muzeów, 20 wystaw! Czy znacie już projekt "Miasto-Ludzie-Muzeum"? Zachęcamy Was do obywania podróży i odkrywania ciekawych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu, podróżując wakacyjnym kujawsko-pomorskim muzealnym szlakiem kulturowym. Na zwiedzających czeka konkurs z nagrodami!

MIASTO – LUDZIE – MUZEUM to projekt wystawienniczy Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt zakłada realizację wystaw (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami), prezentujących opowieść o mieście widzianą przez pryzmat ludzi, który mieli znaczący wpływ (polityczny, artystyczny, społeczny, naukowy itp.) na jego rozwój. To właśnie historie mieszkańców są punktem wyjścia do prezentacji historii miasta.
Każde z 18 muzeów, które współtworzy projekt, opowiada o mieście w którym funkcjonuje i którego historię zachowuje.
Wystawy (zarówno wewnętrzne – przedstawiające muzealia, jak i zewnętrzne – posterowe) prezentowane będą w różnych terminach poczynając od 1 czerwca, tak jednak by w okresie wakacyjnym powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, zachęcający do obywania podróży i odkrywania ciekawych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu.

Dodatkowym elementem łączącym zarówno muzea, jak i miasta jest rzeka Wisła (wraz z dopływami) i rok 2017, który został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły.

Patronat honorowy nad projektem MIASTO – LUDZIE – MUZEUM objął Pan Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Muzea biorące udział w projekcie:
1. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego " w Bydgoszczy
2. Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
3. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu