XI Europejskie Spotkania Artystyczne

ESA-plakat 2016 A16 października gościliśmy artystów i prelegentów w ramach XI EUROPEJSKICH SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH - Festiwalu Wielu Sztuk BYDGOSZCZ – OSTROMECKO. Tematyka spotkania to 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI i POLACY ZAGRANICĄ AMBASADORAMI KULTURY POLSKIEJ. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym była:  prof. dr Barbara Marcinkowska oraz Fundacja Kalejdoskop Kultury, a współorganizatorami Miejskie Centrum Kultury, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja oraz Akademia Muzyczna w Bydgoszczy.

PROGRAM HALA POMP:

11.00
Koncert „Młode talenty” uczestników master classes,  doskonalących swoje umiejętności u francuskich pedagogów; profesor Barbary Marcinkowskiej- wiolonczela, Ewy Osińskiej- fortepian, Marii Sartovej- śpiew.
Akompaniament na koncercie: Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela, pianiści, wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

15.30
Wernisaż akwareli studentów kierunków projektowych, uczestników IV  Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych pn. „Architektura i woda”, z okazji 670-lecia powstania miasta Bydgoszcz z udziałem architekta Ryszarda Rogali. Organizatorem tych warsztatów był dr hab. Maciej Świtała profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, prowadzący Pracownię Projektowania Wnętrz na kierunku Architektura Wnętrz w Katedrze Sztuk Wizualnych, a prowadził je architekt Ryszard Rogala, świetny akwarelista, Prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich,  Wykładowca w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

16.00
dr hab. Anna Bochenek profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego  – artysta malarz, Kierownik Katedry Sztuk wizualnych UTP w Bydgoszczy, wygłosiła komentarz do prezentowanego na ekranie obrazu Jana Matejki „Chrzest Polski”(tytuł oryginalny „Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965”).

16.30
Uczniowie z klas teatralnych IX Gimnazjum w Bydgoszczy, pod kierunkiem Ewy Kokoszczyńskiej oraz Elżbiety Biaduń prezentowali poezję polską „Od Mikołaja Reja do Jana Pawła II” (wybrane wiersze M. Reja, J. Kochanowskiego, I. Krasickiego, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, M. Konopnickiej, J.Twardowskiego, Jana Pawła II i innych).

18.00
Recital „Najpiękniejsze przeboje musicali amerykańskich i piosenki
francuskiej” w wykonaniu gwiazdy paryskiego kabaretu „Belle Epoque”
Elżbiety Bocianowskiej – śpiew, przy fortepianie Aldona Krasucka.

koktajl sponsorowany był przez Cukiernię Sowa