Muzeum|

MUZEUM WODOCIĄGÓW
STARA HALA POMP, ul. Gdańska 242 / 16.00 – 01.00

Atrakcją Nocy Muzeów w Lesie Gdańskim były cztery występy Theatrum Mundi z Ryglic, który zaprezentował przedstawienie edukacyjno – rozrywkowe Przygody Kropli Wody, adresowane głownie dla młodej widowni, w zabawowej formie wyjaśniające zasady obiegu wody w przyrodzie i jego znaczenie dla życia na ziemi.

Zwiedzający mogli poznać też ekspozycję stałą, między innymi: hydranty i zdroje uliczne, pompy, replikę średniowiecznego rurmusa – urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za którego pomocą w XV wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy; współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory… Obok zabytkowej Hali Pomp można było zajrzeć do piętrowego kanału wodno – ściekowego z końca XIX wieku.

MUZEUM WODOCIĄGÓW
WIEŻA CIŚNIEŃ, ul. Filarecka 1 / 16.00 – 01.00

Podczas Nocy Muzeów w wieży zaprezentowano unikalną wystawę hełmów, czapek i kapeluszy wojskowych armii kilkunastu państw świata – także takich, których nie ma już na mapach – między innymi: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i armii Berlinga, Bułgarii, Czech i Czechosłowacji, Danii, Jugosławii, Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Republiki Federalnej Niemiec; Norwegii, Szwecji, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Eksponowane były też elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierzy.

Dostępna była również ekspozycja stała: średniowieczne, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet – wanny, zlewy, stare krany; beczkę woziwody, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów (najwyższy powszechnie dostępnego punktu w mieście), zwiedzający podziwiali panoramę Bydgoszczy.

Comments are closed.

Close Search Window