Budowę nowoczesnego systemu wodociągów bydgoskich rozpoczęto w 1897 r., kiedy to ostatecznie zatwierdzone zostały projekty budowlane. Projekty architektoniczne budynków stacji wodociągów „Las Gdański” były autorstwa Franza Marschala. Prace budowlane przy ujęciu wody SW-1 zakończono w 1900 r. Wówczas to wzniesiono znajdujący się po lewej stronie (stojąc tyłem do bramy wejściowej) budynek Hali Pomp i nadbudowę studni zbiorczej oraz po prawej stronie budynek administracyjno – mieszkalny. W architekturze tych zabudowań jest silnie uwidoczniony styl eklektyczny, z przewagą cech neogotyckich.

Najciekawsza architektonicznie jest dawna przepompownia, czyli Hala Pomp wymurowana z cegły licówki z elewacjami, które dzielą rytmicznie skarpy, ostrołukowe blendy i okna. Dodatkowymi elementami zdobniczymi są ażurowe dekoracje snycerskie umieszczone w trzech trójkątnych szczytach.  We wnętrzu Hali można podziwiać drewniany kasetonowy strop wsparty na rzędzie profilowanych kolumn o mocno rozbudowanych głowicach i zamontowane we wschodnim i zachodnim oknie witraże z motywami – czapli i łabędzia. Również nadbudowa pobliskiej studni została ciekawie zaprojektowana, uwagę zwraca wieńcząca ją latarnia i dekoracyjna iglica.

Pomiędzy opisywanymi budynkami znajduje się nowa stacja pomp powstała w 1937 r., która to całkowicie przejęła funkcje poprzedniej przepompowni. Po jej uruchomieniu stara stacja pomp była wykorzystywana do lat dziewięćdziesiątych XX w., jako hala odżelaziaczy. Dziś Hala Pomp wypełnia funkcje konferencyjno- muzealne.

Plenerowa ścieżka edukacyjna

Rurmus i inne atrakcje, czyli tak to działa

Przy ulicy Gdańskiej eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty i zdroje uliczne, pompy. Podziwiać można replikę średniowiecznego rurmusa urządzenia przed wiekami usytuowanego koło kościoła farnego, za którego pomocą w XV wieku ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy Obejrzeć współczesne urządzenia: pompy, zasuwy, zawory… Zajrzeć do piętrowego kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku, będącego 15-metrową repliką podobnej budowli, której kilometry skryte są pod ziemią. Wszystko można dotknąć i zobaczyć, jak działa, co lepiej pozwala zrozumieć sposób funkcjonowania urządzeń wodociągowych i proces gospodarczego pozyskiwania wody.

Z chmury do kranu od tysiącleci

Prezentowane są również filmy, przedstawiające: historię wody i sposobów jej pozyskiwania i wykorzystania od czasów starożytnych po współczesność, historię bydgoskich wodociągów oraz animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania…

Comments are closed.

Close Search Window