Muzeum|

„Na granicy ośrodków” to tytuł wystawy prac Józefa Jaruszewskiego, którą mogliśmy oglądać w Galerii Wieży Ciśnień od 10 lutego do początku marca 2016r.

Czy łatwo jest działać na granicy techniki i sztuki? Czy tworząc, można rozgraniczyć te dwie sfery? Czy owa granica jest rzeczywista i zauważalna, czy może tylko umowna?

Na te pytania Józef Jaruszewski – artysta z wykształceniem technicznym, starał się odpowiedzieć swoim malarstwem, rysunkiem i grafiką. I za pośrednictwem swoich prac pokazał nam, jak obie dziedziny jego działalności – technika i sztuka nawzajem się przenikają i uzupełniają.

To przenikanie, dwoistość, praca na granicy „ośrodków” jest cechą charakterystyczną działalności Józefa Jaruszewskiego. Na każdym z tych pól – rozgraniczonych umowną granicą – artysta odnosił sukcesy, a jego twórczość była zauważana i nagradzana. I tak w sferze techniki jest to m.in. nagroda zespołowa I stopnia w dziedzinie wynalazków Ministra Rolnictwa (1985), medal za konstrukcję oczyszczalni ścieków na Międzynarodowych Targach Budownictwa we Wrocławiu (1992), a także szereg realizacji projektów związanych z gospodarką ściekową. Z drugiej strony „granicy” znajdują się takie osiągnięcia, jak wyróżnienie w konkursie otwartym „Erotyk w grafice i rysunku” (1983), czy w konkursie plastycznym „Sport w sztuce (1980).

Józef Jaruszewski ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych. Malarstwo i rysunek prezentował m.in. w klubach bydgoskich – POW, Sezam i Węgliszek, MOK w Słupsku i Człuchowie. Ekspozycje, które prezentował, obejmowały również realizacje projektów znaków firmowych np. ZUT Człuchów, Modus Subiekt Bydgoszcz, Sklepy Rzepeckiego, a także projekt i realizację stoiska firmy Modus na targach mody w Kolonii.

Swoje prace Józef Jaruszewski wystawiał także na wystawach zbiorowych, m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Pałacu pod Baranami w Krakowie, na poplenerowej wystawie Chełmno w Klubie Nauczyciela w Bydgoszczy i poplenerowej wystawie w Kazimierzu Dolnym. Artysta zdobył nagrodę w Grudziądzkim Otwartym konkursie Plastycznym im. Piotra Machałowskiego Grudziądz i wystawie poplenerowej Ustka 82.

Comments are closed.

Close Search Window