Muzeum|

Podczas budowy nowo powstającego osiedla przy ul. Fordońskiej w Bydgoszczy, na terenie dawnej cegielni odnaleziono XIX wieczny kocioł parowy.

Zdaniem dra Wojciecha Siwiaka z bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej, który na miejscu nadzorował prace budowlane nowego osiedla Panorama Wiślana to długi na ponad 6 metrów, wysoki na około 2 metry, ważący 6,5 ton, nitowany zbiornik na paliwo. Datowany jest na 1880 rok, a wyprodukowany został w zakładach Chemnitz w Saksonii. Świadczy o tym niemal idealnie zachowana tabliczka znamionowa z numerem seryjnym 97.

Prawdopodobnie to najstarszy taki obiekt zachowany w Polsce.

Funkcję zbiornika można określić po zapachu ropy. W środku częściowo zalany był czystą wodą. Kocioł parowy według wstępnej oceny był wykorzystany wtórnie, być może w okresie PRL jako element maszyny parowej, służącej zapewne w cegielni jako zbiornik.

W kotle wytwarzano parę o bardzo wysokim ciśnieniu, niezbędną do pracy maszyn parowych. Urządzenia, jak ten zbiornik, funkcjonowały w miejskim
przedsiębiorstwie wodociągowym w Bydgoszczy, m.in. przy ulicy Jagiellońskiej.
Służyły jako zbiorniki napędzające silniki parowe. Takiego obiektu nie
udało nam się do tej pory pozyskać.

Zdaniem Wojciecha Siwiaka eksponat jest unikatowy. Według wstępnego rozpoznania – tak starego obiektu, tego rodzaju może nie być w zbiorach muzealnych. Z końca XIX wieku zachował się kocioł parowy znajdujący się obecnie w Muzeum Nafty w Bóbrce.

Dziś (10.11.2022) obiekt trafi do naszego Muzeum, zostanie poddany czyszczeniu i konserwacji, byśmy w późniejszym czasie mogli cieszyć oczy tym niezwykłym eksponatem na wystawie zewnętrznej, wokół Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242.

Comments are closed.

Close Search Window