Muzeum|

Dzisiaj piątek 13 lecz my nie jesteśmy przesądni i nie boimy się publikować kolejnego „obiektu tygodnia”!
 
Po ten eksponat sięgnęliśmy do dioramy warsztatu wodociągowego w Hali Pomp. Mowa o kluczu płaskim marki Bopp & Reuther.
 
Wykonany ze stali przedmiot liczy 42 cm długości 2,5 cm grubości i 8,5 cm szerokości. Narzędzie to jest dwustronne i pozwala na odkręcanie dwóch wielkości śrub. W tym przypadku producent zastosował podwójne oznaczenia wielkości szczęk – metryczne (42 i 22) i calowe (1 i 3/4″ oraz 7/8″). Niestety są one mocno zatarte. Z kluczy i śrub calowych korzysta się przede wszystkim w krajach anglosaskich, natomiast w Europie kontynentalnej, większości Azji, Afryki i Ameryce Łacińskiej dominuje system metryczny.
 
Widoczna po środku klucza inskrypcja, wskazuje, iż został on wyprodukowany w Mannheim przez firmę Bopp & Reuther, która powstała w 1872 r. Jej założyciele Carl Reuther i Carl Bopp wybudowali fabrykę maszyn oraz odlewnię. Produkowali armaturę przeznaczoną do dostarczania wody, gazu oraz pary wodnej. Największe zasuwy, które opuszczały bramy tej firmy miały 2,5 m średnicy.
 
W 1925 r. razem z sześcioma innymi znanymi producentami armatury Bopp & Reuther założył spółkę Vereinigte Armaturen Gesellschaft mbH, w skrócie VAG. Pomimo znacznych zniszczeń zakładów w trakcie II wojny światowej VAG GmbH przetrwało do dzisiaj, aktualnie zatrudniając ponad 1300 pracowników.
 
Nie wiemy czy wiecie, że historia kluczy płaskich sięga średniowiecza. Wówczas kowale wykuwali je do odkręcania pierwszych kwadratowych bądź sześciokątnych łbów śrub. Narzędzia te zyskały jednak największą popularność w XVIII i XIX w. wraz z nowymi osiągnięciami techniki w okresie rewolucji przemysłowej. Warsztaty ślusarskie, zakłady zaopatrzone w maszyny parowe, młyny, hamernie posiadały mnóstwo elementów skręconych śrubami. Klucze były więc niezbędne do montażu maszyn, ich serwisu i napraw.
 
Współczesne klucze płaskie są o wiele cieńsze i wykonane ze stali narzędziowej, czyli stali stopowych z domieszkami takich metali jak chrom i wanad lub czy chrom i molibden. Te dodatki stopowe zabezpieczają klucze przed korozją i poprawiają ich właściwości mechaniczne.

Comments are closed.

Close Search Window