Muzeum|

TUP – TUP – TUP nadchodzi kolejny „obiekt tygodnia”!
 
tym razem prezentujemy największy w naszych zbiorach zabytkowy proporzec. Obiekt przez lata znajdował się w pompowni III° Stacji Wodociągowej SW1 Las Gdański w Bydgoszczy. Trzy lata temu trafił do naszego muzeum.
 
Eksponat ma długość 73 cm i szerokość 40 cm. W górnej części muzealium znajduje się poprzeczka wykonana z pomalowanego na złoto drewna. Boki proporca obszyto grubym sznurkiem, który w dolnej części eksponatu uformowano na kształt ozdobnego chwosta. Górna część sznura pozwala na zawieszenie muzealium.
 
Na jednej ze stron obiektu widnieje napis „Proporzec Przechodni PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ RADY NARODOWEJ I ZARZĄDU OKRĘGU ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ I PRZEMYSŁU TERENOWEGO W BYDGOSZCZY”. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej było organem wykonawczym i zarządzającym. Wojewódzkie Rady Narodowe istniały w latach 1950 – 1990. Wskazany natomiast w sentencji związek zawodowy funkcjonował pod tą nazwą w latach 1961 – 1972.
 
Jest on prawnym kontynuatorem m.in. założonego w 1906 r. Związku Zawodowego Pracowników Komunalnych w Warszawie. Współcześnie nosi on nazwę Federacji Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej w Polsce, a jego siedziba główna znajduje się w Warszawie przy Al. Jerozolimskich.
 
Aktualnie – podobnie jak w minionych dekadach związek ten posiada struktury lokalne: wojewódzkie i międzywojewódzkie. Zrzesza m.in. pracowników samorządowych, rzemiosła, gospodarki komunalnej i terenowej oraz innych jednostek działających na rzecz użyteczności publicznej, a także emerytów, rencistów i bezrobotnych wywodzących się z tych organizacji.
 
 
 
Na drugiej stronie proporca widnieje napis: „Przodujące Przedsiębiorstwo WE WSPÓŁZAWODNICTWIE JEDNOBRANŻOWYCH PRZEDSIĘBIORSTW GOSPODARKI KOMUNALNEJ I MIESZKANIOWEJ” oraz logo Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego – koło zębate ze sztandarem, młotkiem, kluczem i skrótem „ZZPGKiPT”. Dodatkowo na sztandarze w logo znajdują się daty 1906 i 1966, które najpewniej odnoszą się do jubileuszu 60-lecia funkcjonowania tego związku. Najprawdopodobniej proporzec powstał właśnie z racji tej rocznicy.
 
Nie wiadomo, kiedy dokładnie trafił on do bydgoskich wodociągów, których pracownicy byli najpewniej zrzeszeni w owym związku i zapewne wykazali się szczególnymi wynikami w pracy, skoro otrzymali ów przedmiot. Musiało mieć to miejsce pomiędzy 1966 – 1972 r. Warto dodać, ze wówczas bydgoski podmiot odpowiedzialny za dostawę wody i odbiór ścieków nosił nazwę Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Comments are closed.

Close Search Window