Muzeum|

CZY WIESZ ŻE?
Obecny front ogrodzenia Stacji Wodociągowej Las Gdański przy ul. Gdańskiej 242 był już kilkukrotnie zmieniany na przestrzeni ostatnich 124 lat?

Otóż oddana do użytku w 1900 r. stacja wodociągowa została otoczona płotem, który chronił przed wejściem niepożądanych osób na jej teren.

Pierwotnie ogrodzenie od dzisiejszej ul. Gdańskiej wykonano ze zdobionych ceglanych słupków i metalowych przęseł, które doskonale współgrały z neogotycką zabudową Hali Pomp i „Pałacyku”. W centralnym miejscu tej sekcji znajdowała się wysoka brama i dwie furtki. Elementy te są dobrze widoczne na fotografiach stacji z początku XX wieku.

Bramę wraz z pozostałymi frontowymi słupkami w kolejnych dekadach przebudowywano kilkukrotnie. Przez pewien czas elementy te były obłożone ozdobnymi płytkami – zbliżonymi do tych z elewacji stacji pomp z 1937 roku. Dzięki temu płot i znajdująca się zaraz zanim nowa stacja doskonale współgrały ze sobą w ramach założeń modernizmu.

Obecnie słupki bramy wjazdowej wykonane są z cegły klinkierowej. Ostatni remont i konserwacja ogrodzenia miał miejsce pod koniec 2020 roku.

Warto zaznaczyć, że do dnia dzisiejszego można w Bydgoszczy podziwiać bramę zbliżoną kształtem do tej, która znajdowała się na terenie stacji wodociągowej na samym początku. Otóż taka brama istnieje na wejściu na teren utworzonego w 1910 r. cmentarza ewangelicko-augsburskiego przy ul. Zaświat 6. Bramę tę prezentujemy na jednym ze zdjęć, dzięki czemu możecie przyjrzeć się jej zdobieniom.

Jak widzicie nasze muzeum skrywa wciąż wiele ciekawostek i tajemnic!
 

Comments are closed.

Close Search Window