Muzeum|

Dzisiaj w ramach cyklu „obiekt tygodnia” przeniesiemy się na chwilę do Poznania. Wszystko za sprawą widocznej na zdjęciu płaskorzeźby, która od lat wisi w naszej Wieży Ciśnień.

Ten wykonany z mosiądzu obiekt liczy 34 cm wysokości, 10 cm szerokości i 2,5 cm grubości. Płaskorzeźba przedstawia „Bamberkę” czyli kobietę w stroju bamberskim z nosidłami (szondami) i konwiami wykorzystywanymi w winiarstwie. Nad jej wizerunkiem widnieje słowo „WODOCIĄGI”, a poniżej cokołu na którym stoi zwrot „POZNAŃ”.

Bambrzy to Polacy pochodzenia niemieckiego – potomkowie osadników przybyłych z okolic frankońskiego Bambergu, którzy w pierwszej połowie XVIII w. zostali sprowadzeni przez magistrat Poznania aby zasiedlić okoliczne opuszczone wsie, które zostały zniszczone podczas wojny północnej i epidemii cholery.

W 1915 r. na rynku poznańskim bogata, znana z handlu winem rodzina Goldenringów ufundowała studnię z cokołem, na którym ustawiono rzeźbę „Bamberki” autorstwa Josepha Wackerlea. Pozowała mu jedna z pracownic Goldedenringa – Jadwiga Gadziemska. „Bamberka” z poznańskiej studni jest niemal identyczna z tą z płaskorzeźby. Różnice wynikają zapewne z faktu konieczności ograniczenia detali przy pomniejszaniu jej wizerunku.

Co ciekawe, od 1944 do 1964 r. poznańska „Bamberka” po zdemontowaniu z rynku stała w magazynie, po czym została ustawiona przy ul. Mostowej. Dopiero w 1977 r. studnia z rzeźbą powróciła na Stary Rynek. Obecnie jest to jeden z najważniejszych turystycznych symboli Poznania.

Na odwrocie płaskorzeźby widnieje sygnatura „A. Schneider POZNAŃ”. Świadczy to o tym, że płaskorzeźba została odlana w warsztacie Antoniego Schneidera, który prowadził od 1946 r. w Poznaniu Odlewnię Metali Kolorowych. Obecnie przedsiębiorstwem kieruje jego syn Marek.

Firma ta zajmuje się przygotowywaniem odlewów przemysłowych i artystycznych. Z jej warsztatu wychodzą m.in. chrzcielnice, dzwonki, klamki, godła państwowe, medale okolicznościowe, statuetki, puchary, kopie broni palnej i białej, szyldy oraz tablice i płaskorzeźby pamiątkowe. Największe odlewy opuszczające zakład ważą blisko 100 kg. W latach 1957–1973 przedsiębiorstwo wytwarzało silniki własnej konstrukcji do napędu łodzi motorowych.

Płaskorzeźba, jak zapewnił nas Marek Schneider powstała około 2000 r. jako promocyjna statuetka poznańskich wodociągów. Konwie „Bamberki” na wsiach i nie tylko służyły również do noszenia wody ze studni, a więc postać ta doskonale nadawała się do wykorzystania jej jako symbolu poznańskiego systemu zaopatrzenia w wodę.

Comments are closed.

Close Search Window