Dzisiaj przed samymi świętami postanowiliśmy jeszcze podzielić się z Wami kolejnym „obiektem tygodnia” z naszej kolekcji. Skoro za kilka dni będzie Śmigus Dyngus, to wybraliśmy eksponat związany w jak największym stopniu z laniem wody. Było z czego wybierać, gdyż mamy blisko 50 pomp ręcznych. Po krótki zastanowieniu postanowiliśmy skupić się na tej pochodzącej z Bielska-Białej z wytwórni Karla Beiera.

Muzealium liczy 157 cm wysokości. Długość dźwigni do pompowania wody wynosi 82 cm. Wylewka licząca 50 cm długości posiada ozdobne zoomorficzne zakończenie w postaci głowy ryby lub smoka. Na jej środku producent zamontował zawór, którym można było zamknąć przepływ wody.
Żeliwna pompa ręczna ma pospawany pęknięty korpus. Jego okrągła podstawa posiada florystyczne zdobienie. Dźwignia do pompowania wody nie jest oryginalna. Pierwotna musiała ulec wcześniej zniszczeniu i zastąpiono ją inną, zapewne nie tak ozdobną, jak ta odlana przez producenta.
Na wylewce znajduje się napis „KARL. BEIER. BIELITZ.”. Firma ta funkcjonowała w Białej (niem. Bielitz) przy ul. Bleichstrasse 34 (Blichowa, obecnie ul. Partyzantów). Współcześnie miasto to nazywa się Bielsko-Biała. Powstało ono w 1951 r. z połączenia Bielska i Białej.
Karl Beier posiadał zakład i kotlarnię, gdzie przygotowywał produkty z miedzi, wytwarzał również pompy, armaturę parową oraz wodociągowo-kanalizacyjną. Dodatkowo prowadził usługi cięcia metali.
W 1925 r. uzyskał patent na specjalny aparat do farbowania przędzy. Był radcą miejskim. W 1935 r. zmarł jego ojciec Hieronim – poważany kupiec miejski. W II połowie lat 30. XX w. firma skupiała się na budowie wozów asenizacyjnych, polewaczek miejskich, maszyn dla przemysłu tekstylnego, wozów strażackich i beczek do przewożenia wody z systemem napełniania za pomocą kompresorów.
Po II wojnie światowej – w 1946 r. rozpoczął się proces upaństwawiania tej firmy, która wówczas nazywała się Warsztaty Mechaniczne Karl Beier. W tym czasie wytwarzała szczotki druciane i zajmowała się naprawą maszyn. Proces przejmowania przez Państwo zakończył się w pierwszej połowie lat 50. XX w.
Ze względu na brak inskrypcji z data produkcji pompy, można jedynie ostrożnie założyć, iż obiekt powstał najprawdopodobniej w latach 20. lub 30. XX w.
Jeżeli chcecie ją zobaczyć na żywo, to zapraszamy do naszego muzeum w Lesie Gdańskim.