Muzeum|

 
Dzisiejszy „obiekt tygodnia” przybył do naszego Muzeum w ubiegłym roku z miejscowości Skoczów w woj. śląskim. Ta niecodzienna pompa ręczna z wyglądu przypomina te wykorzystywane przez strażaków, lecz po dokładnej weryfikacji jej budowy i zachowanych na niej sygnatur ustaliliśmy, iż jest to XIX-wieczna pompa wykorzystywana w trakcie produkcji wina.

Obiekt został wykonany z drewna, żeliwa i mosiądzu. Pompa składa się z drewnianej niecki z żeliwnymi obejmami o szerokości 50 cm, rury zasysającej z filtrem, ramy, wysokiego na 88 cm korpusu pompy i dźwigni do pompowania o długości 108,5 cm. Jedno z ramion dźwigni musiało w trakcie eksploatacji pęknąć, gdyż jest znitowane w połowie długości. Niecka posiada dwa uchwyty do jej przenoszenia. Pompa mogła być m.in. wykorzystywana do przelewani wyciśniętego soku do dużych beczek ułożonych piętrowo na stelażach.

Na jednym z ramion dźwigni znajduje się napis „NEUSTADT a/H”, który odnosi się do niemieckiej miejscowości Neustadt an der Haardt, która obecnie nosi nazwę Neustadt an der Weinstraße.

Z drugiej strony rączki widnieje sygnatura „H.Guth”, która nawiązuje do firmy Heinrich Guth Kellereimaschinenfabrik und Metallgießerei z Neustadt. Geneza tego przedsiębiorstwa sięga 1861 r., kiedy to Wilhelm Guth założył Kellereimaschinenfabrik czyli fabrykę maszyn winiarskich. To właśnie w tej firmie, Heinrich – następca Wilhelma, opracował pierwszą ręczną pompę do wina.

Model widoczny na zdjęciu nosi numer seryjny 386, który został wybity na korpusie. Pompa została wykonana w oparciu o patent numer 19475 z 1882 roku – pompa oscylacyjna z zaworami. W 1890 r. został wyprodukowany jej unowocześniony model – Handpumpe 1a, co wskazuje, że nasza pompa została wytworzona pomiędzy 1882 a 1890 r. Heinrich Guth za swoje osiągnięcia w dziedzinie budowy maszyn winiarskich w 1894 r. na kongresie winiarskim otrzymał specjalny medal. W kolejnych latach firma mocno się rozwijała ze względu na wysokiej klasy produkowany asortyment.

W trakcie II wojny światowej w fabryce wytwarzano elementy dla przemysłu zbrojeniowego. Pod koniec wojny część budynków została zbombardowana. Na szczęście po ustaniu walk fabrykę odbudowano i wznowiła produkcję.

W 1981 r. przedsiębiorstwo zostało sprzedane Rolfowi Straßburgerowi, który przemianował jego nazwę na Guth Ventiltechnik GmbH & Co. KG i poszerzył profil produkcji. Niestety ze względu na problemy z wypłacalnością w latach 2014–2015 firma została ponownie zbyta koncernowi Kieselmann Fluid Process Group. Od tej pory marka Guth nie boryka się z problemami finansowymi i oferuje kompleksowe usługi i urządzenia dla przemysłu przetwórczego – m.in. kadzie, zbiorniki, pompy, przewody, filtry itp.

Comments are closed.

Close Search Window