Muzeum|

Poszukując dla Was „obiektu tygodnia” nie zaglądaliśmy przez długi czas do Wieży Ciśnień. W związku z tym dzisiaj prezentujemy coś z jej 1 piętra – wanienkę reklamową.
 
Żeliwna wanienka pokryta jasnoniebieską emalią ma wysokość 5 cm, długość 15 cm i szerokość 7,5 cm. Eksponat przymocowano do żeliwnego cokołu za pomocą 4 śrub. Na dwóch długich bokach podstawy umieszczono napisy poświęcone jednemu z katowickich punktów sprzedaży produktów związanych z siecią wod.-kan. oraz armatury sanitarnej – „E. NACK’A NAST.” oraz „KATOWICE FRANCUSKA 1.
 
Napisy odnoszą się do postaci śląskiego przemysłowca – inżyniera Edwarda Nack’a, który w drugiej połowie XIX w. uruchomił przy ul. Francuskiej 1 fabrykę maszyn parowych i części do różnego rodzaju urządzeń. W 1864 r. wprowadził się do nowej neoklasycystycznej willi z pomieszczeniami warsztatowymi, stajnią i magazynami. Na początku kolejnej dekady dołączył do Niemieckiego Stowarzyszenia Inżynierów. Co ciekawe związany był również z miejscowymi masonami.
 
Najpóźniej na początku XX w. firma przeszła w nowe ręce i od tej pory nazywała się E. Nack’s Nachfolger – Następca E. Nack-a. W pierwszej i drugiej dekadzie XX w. należała do Josefa Altmanna. W tym okresie wytwarzała już nie maszyny parowe, a różnego rodzaju tokarki, szlifierki i obrabiarki z napędem ręcznym, nożnym i mechanicznym.
 
Katowice przyłączono do Polski w 1922 r., od tego czasu nazwę firmy zapisywano już w dokumentach w naszym rodzimym języku. W nowych, polskich realiach firma zrezygnowała z wytwarzania jakichkolwiek maszyn i skupiła się w pełni na handlu – poza artykułami metalowymi sprzedawanymi w punkcie przy ul. Francuskiej 23, oferowała na tej samej ulicy w budynkach przy parceli o numerze 1 armaturę wod.-kan. i gazową (rury wodociągowe, gazowe i kanalizacyjne oraz złączki), wyposażenie sanitariatów (wanny, piece kąpielowe, zlewy, umywalki, muszle ustępowe), hydranty, zasuwy, pompy ręczne i mechaniczne oraz elektryczne zestawy hydroforowe.
 
Muzealium nie posiada sygnatury z datą produkcji. Z tego względu można jedynie ogólnie przyjąć, iż powstało pomiędzy 1922 a 1939 roku.

Comments are closed.

Close Search Window