Muzeum|

No i niestety wakacje dobiegają końca. Czas szykować tornistry i po weekendzie ruszać do szkoły.
 
Nic nie zastąpi beztroskiego czasu spędzonego w lipcu i sierpniu na plaży. Mamy jednak nadzieję, że lektura naszego nowego „obiektu tygodnia” pozwoli Wam chociaż na moment zapomnieć o zbliżającym się pierwszym dzwonku.
 
Dzisiaj skupimy się na hydrancie nadziemnym marki Maschinen- und Armaturenfabrik vorm. H. Breuer & Co.
 
Odlany z żeliwa obiekt ma wysokość 97 cm. Średnica dołu ozdobnego korpusu liczy 25 cm. Obiekt posiada dwie nasady – wylewki, z których tylko jedna jest kompletna i posiada nakrętkę przymocowana łańcuszkiem do korpusu w celu zabezpieczenia przed zgubieniem, kradzieżą i zapiaszczeniem. Korpus posiada liczne geometryczne i florystyczne zdobienia. Nad wieńczącą korpus głowicą zamocowano pokrętło otwierające i zamykające przepływ wody.
 
Na głowicy znajduje się inskrypcja poświęcona wytwórcy hydrantu „MASCHINEN- und HOECHST a/ M[ain]” i „ARMATURENFABRIK vorm. H. BREUER & Co”. Połączenie tych napisów tworzy nazwę firmy, która wyprodukowała obiekt – Maschinen- und Armaturenfabrik vorm[als]. H. Breuer & Co – czyli fabryka maszyn i armatury dawniej H. Breuer i spółka.
 
Geneza tego zakładu sięga pierwszej połowy lat 70. XIX w. kiedy to Hermann Breuer założył odlewnię rur i armatury wodociągowej pod nazwą H. Breuer & Co. Siedziba firmy mieściła się w niemieckim Höchst nad Menem, które do 1928 r. było samodzielnym miastem, po czym zostało przyłączone do Frankfurtu.
 
W 1896 r. przedsiębiorstwo Hermanna Breuera zostało przekształcone w spółkę akcyjną po wykupieniu Deutsche Wasserwerksgesellschaft, Bronzeguß AG i Gußapparate AG. W wyniku przejęcia kapitału tych trzech zakładów firma Hermanna Breuera zmieniła nazwę na Maschinen- und Armaturenfabrik vorm. H. Breuer & Co i stała się jedną z największych w regionie, zatrudniając w szczytowym monecie rozwoju ponad 1000 osób. Poza armaturą wod.-kan. w zakładzie tym produkowano m.in. lokomotywy manewrowe, dźwigi i instalacje przemysłowe.
 
W 1923 r. spółka Breuera została wykupiona przez Buderusa, zachowując nadal niezależność. Sześć lat później jej nazwę zmieniono na Breuer-Werk AG. Pod koniec lat 60 kupił ją monachijski koncern Kraus-Maffei produkujący maszyny dla przemysłu. Jedenaście lat temu KraussMaffei został nabyty przez kanadyjską spółkę Onex Corporation, zajmującą się produkcją m.in. wtryskarek i automatów przemysłowych.
 
Brak na hydrancie inskrypcji poświęconej dacie produkcji uniemożliwia precyzyjne osadzenie w czasie momentu jego wytworzenia. Należy założyć, że powstał on po 1896 r. kiedy firma zaczęła posługiwać się nazwą umieszczoną na głowicy hydrantu, a przed 1928 r., kiedy Höchst przyłączono Frankfurtu. Po 1928 r. spółka Hermanna Breuera używała w nazwie zwrotu „Frankfurt a. M. – Höchst”.

Comments are closed.

Close Search Window