23.02.2018, piątek, godz. 18.00, Wieża Ciśnień Muzeum Wodociągów,
ul. Filarecka 1, ekspozycja czynna do 22 marca
TWÓRCZOŚĆ i TWÓRCY – wernisaż wystawy
Kurator: Jagoda Dąbrowska
Artyści: Alina Bielawska, Marzena Chruszczewska, Magdalena Drobkiewicz, Krystyna Harmacińska, Barbara Kornacka, Lidia Lasik, Elżbieta Łukomska, Witek Malak, Waldemar Malak, Romana Nowak-Kałurzna, Tomasz Pasternak, Dorota Wilczyńska-Sobiech oraz gościnnie Piotr Grodzki.
„TWÓRCZOŚĆ i TWÓRCY” to zaproszenie do wspólnego zastanowienia się nad fenomenem twórczości, zaś dla artystów stało się pretekstem do podjęcia wspólnej wystawy.
Podczas wernisażu zobaczymy prace 10 malarzy, którzy twórczo są związani z pracownią artystyczną malarza Waldemara Malaka. Wspólnie wzięli udział w kilku plenerach, a na przestrzeni ostatnich lat zrealizowali wiele projektów artystycznych, między innymi „To ja” i „Słuchając muzyki”. Prace, które będziemy mogli obejrzeć powstały w ramach wcześniej wymienionych projektów oraz na plenerach malarskich w Wyrzysku, Gródku Krajeńskim oraz w Suchej.
Chyba wszyscy doświadczyliśmy cudownego spotkania ze sztuką w dzieciństwie – snuje refleksje artysta Waldemar Malak, pisząc dalej: Później wielu z nas o tym zapomniało. Niektórzy związali się ze sztuką na całe życie wybierając ten rodzaj aktywności jako swój zawód. Inni wreszcie nagle odkryli twórczość plastyczną na nowo w wieku dorosłym i dali się jej pochłonąć nie planując niczego i nie traktując jej utylitarnie. Byłem kiedyś świadkiem rozmowy o sztuce rozmowy, w której ktoś wyraził taki pogląd: „Na przestrzeni dziejów powstało już tyle obrazów; zapełniają one ściany i magazyny muzeów; i co ? Czy świat zmienił się dzięki temu na lepsze, czy uniknęliśmy wojen i innych potworności? Otóż nie! Wobec tego może czas skończyć z tym, przestać produkować kolejne obrazy? Może lepiej zająć się czymś nowym, innym rodzajem sztuki, która byłaby może bardziej skuteczna w wpływaniu na losy świata i człowieka?„ Myślę jednak, że lepiej zastanowić się kim lub może czym bylibyśmy bez sztuki? Bez malarstwa i poezji. Czy cokolwiek odróżniało by nas od doskonałych maszyn. W sztuce bowiem oprócz perfekcyjnego rysunku czy użycia koloru ciekawsze być może są ślady niedoskonałości, zmagania się z materią i z samym sobą. Te ślady kierują nasze zainteresowanie na poszczególne jednostki – fenomeny właśnie. Obraz namalowany dawno temu pokonuje czas i przenosi nas swą treścią do przeszłości ale poprzez ślady pracy artysty pozwala również na niemal fizyczne z nim spotkanie – wspomina Waldemar Malak oraz podsumowuje – Sztuka to przejaw kunsztu i pochwała niedoskonałości zarazem.
Opracowała Jagoda Dąbrowska