Muzeum|

Rok 2024 był dla nas czasem realizacji ambitnych inwestycji oraz działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz ochrony środowiska naturalnego. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zakończyliśmy kluczowe projekty, a obecnie planujemy kolejne ważne dla Miasta zadania i inwestycje. Zapraszamy na podsumowanie i przegląd najważniejszych wydarzeń wodociągowych 2024 roku.  

Projekty i inwestycje
Trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót dla nowego projektu pn. „Bydgoszcz zielono niebieska.
Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”.  Na realizację tego zadania nasza spółka otrzymała z funduszy unijnych 165,9 mln złotych, a jego całkowita wartość wynosi 264,6 mln złotych. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie odporności Miasta na niekorzystne zmiany klimatyczne oraz nadmierną ilość wód deszczowych pojawiających się w wyniku coraz częstszych, ekstremalnych opadów. W ramach projektu do 2027 roku zrealizujemy budowę nowych zbiorników retencyjnych, będziemy rozwijać obiekty małej retencji oraz zorganizujemy dystrybucję wód opadowych z wykorzystaniem zielono-niebieskiej infrastruktury i rozwiązań opartych na przyrodzie.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zielono-niebieskie inwestycje w Bydgoszczy.

widok rzeki Brdy z lotu ptaka

W mijającym roku zaangażowaliśmy się również w projekt pn. „Martwa Brda”, mający na celu opracowanie planu rewitalizacji rzeki i nadbrzeża Brdy w Koronowie. Jako bydgoskie wodociągi przygotowywaliśmy już podobne projekty, dlatego jesteśmy pewni, że nasze dotychczasowe doświadczenia pomogą w realizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki wspólnym staraniom i pracy, przywrócony zostanie blask temu miejscu – a rzeka i jej okolice, jak dawniej – staną się miejscem organizacji imprez sportowych, pikników i rodzinnych spacerów.

Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Rewitalizacja Brdy i terenów nadrzecznych w Koronowie.

Pod koniec 2024 roku Rada Miasta zdecydowała, że zajmiemy się przygotowaniem wniosku o dofinansowanie badań składowisk odpadów na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”. Decyzja podjęta przez radnych pozwoliła złożyć Prezydentowi Miasta Bydgoszczy wniosek na dofinansowanie projektu jakim jest „Wykonanie kompleksowej ocen stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych: WTZ Zachem – Zielona i WTZ Zachem – SOE, położonych na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy wraz z projektami planów poprawy stanu środowiska”. Z pozyskanych pieniędzy będzie można sfinansować m.in. badanie stanu gruntu, wód gruntowych, powietrza i zgromadzonych odpadów. Przeprowadzona zostanie też analiza wyników badań oraz opracowana technologia remediacji i rekultywacji tego terenu. Opracowany zostanie również plan poprawy stanu środowiska (dokumentacja inwestycji).

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Miliony na poprawę stanu środowiska na terenach byłego Zachemu.

Obraz przedstawiający teren Zachemu.

Nauka i kultura
W czerwcu 2024 roku zorganizowaliśmy II Ogólnopolską Konferencję Naukową pn. „Bydgoszcz Smart City. Rozwiązania, realizacje i perspektywy rozwoju”. Wzięli w niej udział przedstawiciele branżowych instytucji, firm oraz przedsiębiorstw, reprezentanci samorządów miejskich i uczelni. Kilkadziesiąt osób miało okazję zapoznać się z naszym pionierskim w skali kraju projektem, dotyczącym przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowanie naszej sieci do zmian klimatycznych.

Szczegóły na temat wydarzeniach poznasz dzięki artykułowi: Bydgoskie rozwiązania wzorem dla innych.

W wakacje z inicjatywy bydgoskich wodociągów odbyła się też pierwsza „Letnia Akademia Modelowania Hydraulicznego”. Był to projekt, w ramach którego we współpracy z Politechniką Bydgoską stworzyliśmy wspólną przestrzeń do zgłębiania wiedzy o budowie i obsłudze nowoczesnych modeli symulacyjnych sieci wod.-kan. Takie działania pozwolą niewątpliwie wykształcić w niedalekiej przyszłości kolejnych specjalistów w naszej branży.

Więcej o Letniej Akademii przeczytasz w artykule: Letnia Akademia Modelowania

Nagrody i wyróżnienia
W mijającym roku otrzymaliśmy pierwszą nagrodę w konkursie „Arcydzieło Sztuki Budowlanej”, organizowanym przez Pomorsko-Kujawską Izbę Budownictwa (więcej czytaj TUTAJ) natomiast książka „Zbiory Muzeum Wodociągów”, wydana przez nas, została doceniona w konkursie Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku.

Więcej o tej nagrodzie przeczytasz w artykule: Arcydzieło Sztuki Budowlanej.

Nagroda w konkursie Arcydzieło Sztuki Budowlanej - dyplom oraz statuetka

W raporcie Water City Index 2024 – analizującym miasta m. in. pod kątem zagospodarowania wód opadowych – Bydgoszcz w kategorii Metropolii – zajęła trzecie miejsce. Twórcy Raportu poruszali się w trzech obszarach: Życie, Zagrożenia oraz Gospodarka i Społeczeństwo. W obszarze Zagrożenia, czyli przygotowania miasta do walki ze zmianami klimatu, nasze miasto nie miało sobie równych i zajęło pierwszą lokatę. Ogromny udział w tych działaniach miały bydgoskie wodociągi.

Więcej o raporcie Water City Index 2024 przeczytasz w artykule: Podium w Raporcie Water City Index 2024

statuetka za 3 miejsce w raknkingu

Bydgoszcz zwyciężyła też po raz drugi w prestiżowym Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych. W kategorii “miasta na prawach powiatu” Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce, przed Warszawą, Poznaniem i Elblągiem. Celem strategii jest między innymi przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu. W tych ekologicznych działaniach uczestniczyły też oczywiście miejskie wodociągi.

Szczegóły o Rankingu znajdziesz w artykule: Bydgoszcz liderem Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych

Edukacja i ekologia
W 2024 roku w kolejnej już edycji „Letniej Promocji Wody”, wydaliśmy mieszkańcom i turystom ponad 100 000 ekologicznych kubeczków z wodą bydgoską. Udostępnialiśmy ją z saturatorów oraz w Pijalni Wody w Myślęcinku. Dodatkowo rozstawialiśmy też nasze cysterny z wodą pitną na festynach rodzinnych, imprezach sportowych i licznych wydarzeniach kulturalnych. Dzięki temu wiele osób skutecznie i zdrowo ugasiło pragnienie, sięgając po naszą bydgoską wodę.

saturator

W mijającym roku podczas akcji edukacyjnej pn. „Zostań Przyjacielem Kropelki” odwiedziliśmy też kilkanaście placówek oświatowych, w których przeprowadziliśmy łącznie 21 zajęć edukacyjnych i ekologicznych dla dzieci i młodzieży. Liczba uczestniczących w nich przedszkolaków i uczniów wyniosła ponad 600 osób!


Rok 2024 był dla bydgoskich wodociągów okresem intensywnej pracy, znaczących osiągnięć, ale też czasem określania nowych perspektyw i strategii. Wchodząc w Nowy 2025 Rok, stawiamy sobie kolejne ambitne cele mające nie tylko wspierać rozwój Bydgoszczy, ale dbać też o jakość, komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców.

Comments are closed.

Close Search Window