Obrazy wojny Donbas - otwarcie wystawy w Hali Pomp

12 17 czerwca 2016 r. w Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim została otwarta wystawa fotograficzna "Obrazy wojny. Donbas" autorstwa Tarasa Rudyka i Olgi Solowiowej; koordynator projektu Roman Dorozhivsky.

Organizatorami wystawy byli: katedra Designu Uniwersytetu Narodowego Chmielnicki oraz Katedra Wzornictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ekspozycji patronuje ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczycia i mer Iwano-Frankowska, Rusłan Marcinkiw.

Europejska Noc Muzeów

plakat europejska noc muzeowPodczas EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW 2016 Muzeum Wodociągów odwiedziło ok. 4 200 zwiedzających.

W Lesie Gdańskim oprócz ekspozycji stałej prezentowanej w budynku Hali Pomp i na ścieżce edukacji  w parku, można było zobaczyć stanowisko rurmistrza - „żywą dioramę”, gdzie prezentowano repliki historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych. Tam też cierpliwi mogli nawiercić własną rurkę wodociągową.

W Wieży Ciśnień dodatkową atrakcją było spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy - Irlandii- zatytuowane W krainie wróżek i olbrzymów  i połączone z warsztatami plastycznymi oraz zwiedzanie z przewodnikiem wystawy - Powstanie Wielkanocne 1916-2016.

Wielu zwiedzających Wieżę Ciśnień skorzystało z niecodziennej możliwości podziwiania wieczornej i nocnej panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego umieszczonego na wysokości 38 metrów (najwyższy dostępny powszechnie  punktu widokowy w mieście).

Jak zwykle można było obejrzeć stałą ekspozycję: średniowieczne, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet – wanny, zlewy, stare krany; archiwalne zdjęcia i dokumenty.

 

 

Niedziela z muzyką poważną

Koncert w Hali PompKolejny, z cyklu Sztuka Dzwięku i Formy koncert Orkiestry Kameralnej Accademia dell'Arco odbył się 20 marca w Hali Pomp. Orkiestra prowadzona przez swego założyciela, skrzypka prof. Pawła Radzińskiego wykonała Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana BACHA.

4 PORY ROKU w Hali Pomp

cztey pory roku16 stycznia 2016 roku w Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 odbył się pierwszy z cyklu koncertów Orkiestry Kameralnej Accademia dell'Arco. Orkiestra zagrała utwory Antonia Vivaldiego.

Festiwal Muzyki Kameralnej w Hali Pomp

 baner internetowy 384 x 100 px

VII edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” już za nami. Imprezę zainaugurował zespól Barock Quartet – gospodarz festiwalu. Podczas pierwszego koncertu 7 listopada 2015 r. muzycy wykonali dzieła rosyjskich romantyków - Czajkowskiego i Borodina.

Koncert Krzysztofa Kiljańskiego, któremu towarzyszyli muzycy z The New Warsaw Trio wypełniły utwory z nowego albumu artysty pt. "Przybora". Materiał został nagrany  z okazji setnej rocznicy urodzin jednego z najważniejszych polskich poetów, współtwórcy Kabaretu Starszych Panów.

Podczas kolejnych listopadowych koncertów mieliśmy możliwość słuchania wspaniałych artystów na co dzień występujących w najlepszych salach koncertowych.  Wystąpił między innymi znakomity amerykański wokalista jazzowy Kevin Mahogany. Duet Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski w lekki i humorystyczny sposób zaprezentował utwory z repertuaru Franka Sinatry, Nat “King” Cole’a czy duetu Bill Evans - Tony Bennett.

Hala Pomp, jak co roku pękała w szwach.

Historia Prawa Jazdy na ziemiach polskich - wystawa

plakat wystawa prawo jazdy- waciwy MediumPrawo jazdy to przepustka do magicznego i fascynującego świata motoryzacji. Jego posiadanie jest tak oczywiste, że częstokroć nie zdajemy sobie sprawy, jak ciekawa jest historia tego niepozornego dokumentu.

Zorganizowana w Hali Pomp na przełomie października i listopada 2015 r. wystawa pt. "Historia Prawa Jazdy na ziemiach polskich" skierowana była do tych wszystkich, którzy są ciekawi, jak zmieniał się dokument od 1896 r., jak wyglądały pierwsze polskie prawa jazdy, jakich znaków używano w nim podczas wojny, gdy brakowało fotografii. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kameralnie w Hali Pomp

esa.jpgMiłośników dobrej muzyki we wspaniałym wykonaniu zaprosiliśmy do Hali Pomp Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242, na koncert odbywający się w ramach X Jubileuszowych Europejskich Spotkań Artystycznych. Arton Quartet z udziałem Barbary Marcinkowskiej – wiolonczela, wykonał kwartet g-moll op. 27 Edwarda Griega oraz kwintet smyczkowy C-dur z dwiema wiolonczelami Franza Schuberta.

Wiele sztuki w Hali Pomp

TB 4 225  i 26 września 2015 roku w Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 prezentowane były prace malarskie i fotograficzne  Grupy Parter 02.

"Sprawcy” wydarzenia artystycznego w Hali Pomp -  to grupa przyjaciół – artystów, którzy  wywodzą się z Bydgoszczy, mieszkają i działają za granicami kraju, a nadal silnie są związani z naszym miastem.
Agnieszka i Kuba Elwertowscy, Filipina Polakowska i Tomasz Barczyk reprezentowali malarstwo,  Marek Szpak - fotografię. Na miejsce zbiorowej prezentacji wybrali  właśnie Halę Pomp.  W zabytkowym obiekcie Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242 przedstawilii nie tylko swoje najnowsze dokonania; pokazali także, jaki wpływ na twórczość wywiera emigracja i stosunki społeczne. Starali się udowodnić, że dla więzi stworzonej poprzez sztukę odległość to żadna przeszkoda i pomimo tego, iż mieszkają daleko od siebie, ich związek jest bardzo silny i nadal potrafią zorganizować się i zaprezentować na wystawie zbiorowej. Koordynatorem i kuratorem wydarzenia była Agnieszka Borowicz-Kempińska.
Atrakcją spotkania był pokaz mody niszowej Monochrome – Anya z Londynu oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Dj Screwball i Dj Artysto Music.

Noc Muzeów 2015 w Bydgoszczy - program

baner facebook Medium

W sobotę 16 maja 2015r. po raz kolejny nasze muzeum uczestniczyło w  Europejskiej Nocy Muzeów

W Hali Pomp, przy ul. Gdańskiej zwiedzający mogli wziąć udział w warsztatach sztuki EBRU - liczącej kilkaset lat metody tradycyjnego malarstwa na wodzie. Warsztaty prowadziła AGNIESZKA PAWLAK TELGEREN, która ukończyła kurs malarstwa EBRU w Istambule, pod okiem jednego z najlepszych nauczycieli tureckich. Niewątpliwą atrakcją było przedstawienie  "Hamleta" – lalkowy spektakl według tekstu Williama Szekspira w interpretacji Adama Walnego.

Zaduszki patriotyczne

plakat zaduszki MediumW listopadowy, sobotni wieczór, dawna Hala Pomp wypełniła się duchami patriotów; Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy przez dwa  wieki upominali się o odrodzenie ukochanej Ojczyzny. Dla ich przywołania zjawili się: spiritus movens  zaduszek  Adam Manowski, Sarmackie Dziedzictwo, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Kornelia Nel Kijak, Lila Kazubowicz, Janina Lackner, Bożena Wysocka, Czesław Kuziński oraz Chór Brzozowiacy i Lirenki pod dyrekcją Joanny Kałas. Nastrój wieczoru podnosiły atrybuty  walki piórem i orężem wojennym:  symboliczny grób bojowników o wolność, przestrzelone hełmy, broń biała i karabiny, panowie w mundurach:  ułańskich, wojsk wielkopolskich i legionowych.
Dopisali wyśmienici goście z różnych środowisk. Zaproszenie przyjęła także pani senator trzech kadencji Dorota Kempka, córka powstańca wielkopolskiego.
Na koniec spontaniczne, wspólne  śpiewanie kilku pieśni zainicjowane przez grającego na akordeonie Grzegorza Herzinga potwierdziło, że spotkanie było dobrze przyjęte,  otwarte,  chociaż nie pozbawione dostojeństwa i wzruszeń.

HM

Zdjęcia poniżej: Andrzej Maziec