Pięć lat Muzeum Wodociągów

plakat 5latPięć lat temu zostało otwarte, jako pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy (dla przypomnienia: 29.10.2012 r.).

1 grudnia br. w Hali Pomp uczciliśmy nasze urodziny:

- wernisażem fotografii Marka Chełminiaka, autora kilku albumów o Bydgoszczy. Jeden z nich miał tytuł „Bydgoszcz piękna i romantyczna”. I właśnie takie miasto i jego okolice Marek Chełminiak – artysta, który patrzy na to samo co wszyscy, ale dostrzega i uwiecznia rzeczy niewidziane przez innych - pokazał na jubileuszowej wystawie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

- i występem Chóru Primo Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy pod dyrekcją Moniki Wilkiewicz; z akompaniamentem Rafała Tworka. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane utwory: I`m gonna ride, Goodnight well it`s time to go..., Mamma mia z repertuaru ABBY, Imagine z rep. Johna Lennona, Can`t help falling in love z rep. Elvisa Presleya, Can you feel the love tonight z filmu "Król lew" z rep. Eltona Johna, New York, New York z rep. Franka Sinatry.

 

FESTIWAL MUZYKA U ŹRÓDEŁ 2017

plakatIX Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka u Źródeł mamy już za sobą. Niezwykły klimat Hali Pomp - miejsca koncertów oraz wyjątkowa akustyka były wielokrotnie chwalone przez melomanów oraz występujących artystów, ale jak zawsze w trakcie festiwalowych weekendów najważniejsza jest muzyka. 

 PROGRAM 2017

Koncert z cyklu Akademia w zabytkach - Hala Pomp

Hala Pomp 16.08.2017 1Od trzech lat w Muzeum Wodociągów gościmy wykładowców i studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy popularyzujących dobrą muzykę różnych epok. Pierwszy tegoroczny koncert cyklu „Akademia w zabytkach Bydgoszczy” odbył się w lipcu w Wieży Ciśnień.

Tym razem muzyka zabrzmiała w Hali Pomp. Wykonawczyniami koncertu byli Katarzyna Bąkowska – skrzypce i Joanna Czapińska – fortepian.
W programie koncertu znalazły się utwory:
Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791) — Sonata C-dur KV 303 na fortepian i skrzypce
Roberta Schumanna (1810-1856) — Dlaczego (transkrypcja na skrzypce i fortepian)
Zygmunta Noskowskiego (1846-1909) — Fantazja-Mazurek Koncertujący d-moll op. 21 nr 2 na skrzypce i fortepian — Melodia A-dur op. 21 nr 1 na skrzypce i fortepian — Caprice a la Bourree g-moll na skrzypce i fortepian
Witolda Lutosławskiego (1913-1994) — Recitativo e arioso na skrzypce i fortepian
Heitora Villa-Lobosa (1887-1959) — Sonata-Fantazja „Desesperance” na skrzypce i fortepian Scotta Joplina (1868-1917) — Original Rags na skrzypce i fortepian.
Organizatorem koncertu była Akademia Muzyczna w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego.

Przystanek muzyczny w Muzeum Wodociągów

b 250 150 16777215 00 images gadanie-300x168Paweł Łapuć wsiadł na rower, zabrał ze sobą małe przenośne cyfrowe pianino i ruszył na wielką wyprawę – z Warszawy do Paryża. Po drodze – zawitał do rodzinnej Bydgoszczy. Napisał, że… chętnie zagrałby koncert z dedykacją dla bydgoszczan w Muzeum Wodociągów!
Podjęliśmy wyzwanie i zaprosiliśmy go na 30 maja br do naszej Starej Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 na  koncert „z trasy”. 
Na koncercie dominowały kompozycje oparte na improwizacji, bazujące na stopniowaniu emocji oraz harmoniach zdecydowanie bliższych muzyce filmowej niż tradycyjnemu jazzowi. 
Paweł ma za sobą niezwykłe koncerty m.in. w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach, w Pianosalonie Steinway&Sons w Warszawie, w Muzeum Podlaskim w Białymstotku czy w Pałacu w Ostromecku. 

 

Koncert w Hali Pomp

Koncert 21.10.2017

W ramch cyklu Sztuka Dźwięku i Formy , 21 października br. w Hali Pomp odbył się Koncert Młodzi Wirtuozi i ekspozycja obiektu autorstwa Joanny Sichel.

Organizatorami byli: Muzeum Wodociągów, Zakład Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Orkiestra Kameralna Accademia dell Arco.

Weekend z muzyką, poezją i tańcem

ESA-plakat 2017Festiwal Wielu Sztuk, czyli wieczór z poezją Joanny Kulmowej w wykonaniu znakomitego aktora Wojciecha Wysockiego, ogniste flamenco i koncert "Młodych talentów" z bydgoskiej Akademii Muzycznej, gościliśmy w Hali Pomp  w połowie października br.

Inicjatorką Europejskich Spotkań Artystycznych (ESA), w ramach których odbywa się Festiwal jest prof. dr Barbara Marcinkowska - wiolonczelistka, pedagog i prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji. która chcąc podzielić się swą pasją do muzyki, malarstwa i poezji, zaprasza co roku znakomitych artystów, by kontakt ze światem sztuki mogli mieć wszyscy zainteresowani.

Hala Pomp - Program XII Europejskich Spotkań Artystycznych :

Europejska Noc Muzeów 2017

plakat noc muzeow17Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów odwiedziło nas łącznie - w obu obiektach: Hali Pomp i Wieży Ciśnień - ponad 4 tysiące zwiedzających. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji stałych w Hali Pomp oraz w Wieży Ciśnień - gdzie dodatkową atrakcją było podziwianie nocnej panoramy miasta z tarasu widokowego - w Lesie Gdańskim zaprezentowaliśmy nowoczesną technikę wodociągową. Fachowcy z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji demonstrowali zgrzewanie i nawiercanie rur pod ciśnieniem, przebijanie kretem pod budynkiem i przeciąganie rury przyłączeniowej, wóz czyszczący sieć kanalizacyjną, przegląd sieci kamerą, zadymianie i zamrażanie sieci oraz kurtynę wodną.

Starsi Panowie w Muzeum

koncertUtwory Kabaretu Starszych Panów wykonali uczniowie wydziału wokalnego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Kierownictwo artystyczne Wojciech Pospiech, kierownictwo muzyczne Agnieszka Sowa, fortepian: Marzena Buchwald i Arkadiusz Szopa. Współorganizatorem było Towarzystwo Mozartowskie działające przy PZSM.

Koncert dla pań

 

Vivaldi-dla-Pań plakat podglad 80.03.17

 

Hala Pomp 8 marca - Orkiestra Accademia dell' Arco pod dyrekcją prof. Pawła Radzińskiego wykonała utwory Vivaldiego z życzeniami dla pań.  

Koncert w Hali Pomp

b_200_150_16777215_00_images_16586958_1865174770368186_7676652842014315319_o.jpg

W pierwszy marcowy weekend użyczylliśmy Hali Pomp w Lesie Gdańskim na koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Wystąpiła Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND działająca przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, którą poprowadziła Barbara Makula. Prelekcję wygłosił dr Łukasz Myszka z IX LO.