Starsi Panowie w Muzeum

koncertUtwory Kabaretu Starszych Panów wykonali uczniowie wydziału wokalnego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Kierownictwo artystyczne Wojciech Pospiech, kierownictwo muzyczne Agnieszka Sowa, fortepian: Marzena Buchwald i Arkadiusz Szopa. Współorganizatorem było Towarzystwo Mozartowskie działające przy PZSM.

Koncert dla pań

Vivaldi-dla-Pań plakat podglad 80.03.17

Hala Pomp 8 marca - Orkiestra Accademia dell' Arco pod dyrekcją prof. Pawła Radzińskiego wykonała utwory Vivaldiego z życzeniami dla pań.

Koncert w Hali Pomp

b_200_150_16777215_00_images_16586958_1865174770368186_7676652842014315319_o.jpg

W pierwszy marcowy weekend użyczylliśmy Hali Pomp w Lesie Gdańskim na koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Wystąpiła Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND działająca przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, którą poprowadziła Barbara Makula. Prelekcję wygłosił dr Łukasz Myszka z IX LO.

Spektakl w Hali Pomp

mck gal 1

Spektakl inspirowany tekstem Karola Irzykowskiego o tym samym tytule. To opowieść o kobiecie, która ucieka od prozy życia codziennego w świat marzeń sennych. W spektaklu aktorki sięgają do źródeł, do pierwotnej muzyczności teatru, traktując swoje ciało i elementy scenografii jak instrumenty. Oddechy, kroki, dźwięki wody tworzą warstwę muzyczną przedstawienia przemieszaną z muzyką na żywo (kontrabas). W grudniu 2016r. zaprosiliśmy na opowieść o miłości, namiętności i rozkoszy, która rozegrała się w przepięknej industrialnej scenerii.
W spektaklu wystąpiły:

Iga Jambor-Skupniewicz, Karolina Suchodolska i Karolina Kasprzak. Na kontrabasie grał Jarek Majewski.

Bydgoszcz jaką lubię - wystawa w Hali Pomp

25 listopada 2016 r. w Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej odbył się wernisaż prac pokonkursowych pt. "Bydgoszcz jaką lubię" z okazji 670 lecia miasta, połączony z 30. rocznicą działalności galerii artGallery.

Wystawie twórczości plastycznej towarzyszyły prelekcje i wykłady z różnych dziedzin sztuki i kultury, dotyczące naszego miasta:

-  Prezes Stowarzysznia Klubu Środowisk Twórczych Piotr Trella promował płytę zawierającą piosenki o Bydgoszczy,

- Prof. Andrzej Dyszak z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego, redaktor naukowy serii wydawniczej "Linguistica Bidgostiana. Series Nova" mówił o gwarze miejskiej Bydgoszczy,

- o pisarzu Jerzym Sulimie-Kamińskim, autorze powieści "Most Królowej Jadwigi" opowiadała córka Elżbieta Kamińska-Zielińska,

- zabudowę miasta przybliżył architekt Juliusz Dowgwiłłowicz-Nowicki,

- a założycielka i prezes Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Bydgoszczy Elżbieta Renzetti poruszyła zagadnienia promocji kultury bydgoskiej za granicą.

Projekt współfinansowany z funduszy Urzędu Miasta Bydgoszczy

XI Europejskie Spotkania Artystyczne

ESA-plakat 2016 A16 października gościliśmy artystów i prelegentów w ramach XI EUROPEJSKICH SPOTKAŃ ARTYSTYCZNYCH - Festiwalu Wielu Sztuk BYDGOSZCZ – OSTROMECKO. Tematyka spotkania to 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI i POLACY ZAGRANICĄ AMBASADORAMI KULTURY POLSKIEJ. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym była:  prof. dr Barbara Marcinkowska oraz Fundacja Kalejdoskop Kultury, a współorganizatorami Miejskie Centrum Kultury, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja oraz Akademia Muzyczna w Bydgoszczy.

Obrazy wojny Donbas - otwarcie wystawy w Hali Pomp

12 17 czerwca 2016 r. w Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim została otwarta wystawa fotograficzna "Obrazy wojny. Donbas" autorstwa Tarasa Rudyka i Olgi Solowiowej; koordynator projektu Roman Dorozhivsky.

Organizatorami wystawy byli: katedra Designu Uniwersytetu Narodowego Chmielnicki oraz Katedra Wzornictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ekspozycji patronuje ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczycia i mer Iwano-Frankowska, Rusłan Marcinkiw.

Europejska Noc Muzeów

plakat europejska noc muzeowPodczas EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW 2016 Muzeum Wodociągów odwiedziło ok. 4 200 zwiedzających.

W Lesie Gdańskim oprócz ekspozycji stałej prezentowanej w budynku Hali Pomp i na ścieżce edukacji  w parku, można było zobaczyć stanowisko rurmistrza - „żywą dioramę”, gdzie prezentowano repliki historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych. Tam też cierpliwi mogli nawiercić własną rurkę wodociągową.

W Wieży Ciśnień dodatkową atrakcją było spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy - Irlandii- zatytuowane W krainie wróżek i olbrzymów  i połączone z warsztatami plastycznymi oraz zwiedzanie z przewodnikiem wystawy - Powstanie Wielkanocne 1916-2016.

Wielu zwiedzających Wieżę Ciśnień skorzystało z niecodziennej możliwości podziwiania wieczornej i nocnej panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego umieszczonego na wysokości 38 metrów (najwyższy dostępny powszechnie  punktu widokowy w mieście).

Jak zwykle można było obejrzeć stałą ekspozycję: średniowieczne, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet – wanny, zlewy, stare krany; archiwalne zdjęcia i dokumenty.

Niedziela z muzyką poważną

Koncert w Hali PompKolejny, z cyklu Sztuka Dzwięku i Formy koncert Orkiestry Kameralnej Accademia dell'Arco odbył się 20 marca w Hali Pomp. Orkiestra prowadzona przez swego założyciela, skrzypka prof. Pawła Radzińskiego wykonała Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana BACHA.

4 PORY ROKU w Hali Pomp

cztey pory roku16 stycznia 2016 roku w Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 odbył się pierwszy z cyklu koncertów Orkiestry Kameralnej Accademia dell'Arco. Orkiestra zagrała utwory Antonia Vivaldiego.