Na dzisiaj wybraliśmy dla Was pompę ręczną z Fabryki Odlewów Żelaznych i Zakładów Mechanicznych i Chromoniklarni – S. Kronenblum.

Pompa o takim kształcie występuje w katalogu reklamowym wyrobów Kronenbluma z 1939 r. Posiada jednak inną formę logo marki, co może oznaczać, iż nasz eksponat jest nieco starszy.
Na boku korpusu pompy widoczne logo producenta – trapez z napisem „SK KOŃSKIE” poniżej zapis „3 ½”, a powyżej zwrot „No”. Zwrot 3 1/2 odnosi się zapewne do średnicy korpusu w calach. Na podstawie widocznego na pompie logotypu udało się ustalić, iż obiekt został wyprodukowany w Fabryce Odlewów Żelaznych i Zakładach Mechanicznych i Chromoniklarni – S. Kronenblum.
Przedsiębiorstwo to zostało założone w 1901 r. Jego właścicielem był Stanisław Kronenblum. Był to duży zakład, który z czasem zatrudniał aż 700 osób. W jego skład wchodziły: odlewnia żelaza, zakłady mechaniczne i niklarnia.
Wytwarzano w tej fabryce armaturę do pieców i kuchni, imadła, kuchenki żelazne, kuźnie polowe, obrabiarki do metali, odlewy budowlane, odważniki, paleniska, piecyki pokojowe, pompy, ruszty, szlifierki, wentylatory, wiertarki, żelazka, żeliwne rury kanalizacyjne, włazy kanalizacyjne i itp.
W okresie okupacji hitlerowskiej, po usunięciu zniszczeń z pierwszych dni wojny, zakład pod kierownictwem niemieckim pracował aż do czasu wyzwolenia. Zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu w 1948 roku, nastąpiło połączenie zakładów Kronenbluma wraz z dwoma innymi końskimi odlewniami w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą KONECKIE ZAKŁADY ODLEWNICZE.
W 1998 r.przedsiębiorstwo zostało skomercjalizowane, w wyniku czego powstała Spółka Akcyjna Skarbu Państwa, którą sprywatyzowano w 2011 roku w wyniku wykupu przez GUSS-EX Sp. z o.o. Obecnie jest to jeden z większych w kraju dostawców odlewów żeliwnych dla przemysłu.



