Muzeum|

W połowie marca w GALERII WIEŻY CIŚNIEŃ otworzyliśmy wystawę GRUPY ARTYSTYCZNEJ PIŃATA w składzie: KATARZYNA WENDLAND, ALICJA WIECZOREK, GRZEGORZ WAWRZYŃCZAK.
Projekt AQUAPRESJA jest projektem artystyczno-społecznym obejmującym wystawy, działania warsztatowe, akcje plastyczne oraz inne aktywności związane z tematem wież ciśnień – zabytków architektury przemysłowej. Istotnym aspektem jest poznanie ze sobą pasjonatów wież ciśnień z całego kraju. Ułatwienie im kontaktu, umożliwienie wejścia w dyskusję może wpłynąć na los tych wyjątkowych obiektów.

Nasza przygoda z wieżami ciśnień rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Jak dotąd podczas podróży udało nam się dokonać twórczej eksploracji kilkudziesięciu wież ciśnień na terenie kraju oraz poza jego granicami – w Irlandii. Wyprawy do wież stały się kluczowym elementem projektu, pomogły nadać mu szerszy wymiar. Losy wież ciśnień splatają się z życiem ludzi z nimi związanych, a ich opowieści inspirują do pracy twórczej. Każdy z obiektów okazał się inny, zarówno pod względem architektury, jak i obecnej funkcji. Zainspirowani industrialnym charakterem wież ciśnień oraz ich indywidualnymi historiami rozpoczęliśmy pracę twórczą, której efektem są wystawy. Prezentujemy malarstwo, media rysunkowe na kamiennym papierze, grafikę wektorową, fotografię eksperymentalną, instalacje dźwiękowe, video-animacje. Cykle prac będą się sukcesywnie rozwijać wraz z kolejnymi ekspozycjami projektu AQUAPRESJA.

Więcej informacji: www.pinatagroup.com

foto-2

Katarzyna Wendland
Urodzona w Szczecinie w 1979 roku. Związana z Toruniem, gdzie mieszka. Od 2015 roku współzałożycielka grupy artystycznej Piñata. Od 2016 roku prezes zarządu Fundacji Piñata W 2006 ukończyła malarstwo sztalugowe, malarstwo w architekturze (malarstwo ścienne i witraż) oraz rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureatka nagrody im. Prof. Stanisława Borysowskiego w dyscyplinie: malarstwo 2003/2004. W 2004 – 2006 ukończyła Studium Pedagogiczne UMK w Toruniu. W latach 2006 – 2012 związana z placówkami oświatowymi oraz kulturalnymi m.in.: Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2007 – 2009), Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu (2010 – 2016). Autorka licznych programów edukacyjnych dla szkół podstawowych, policealnych, szkoły wyższej oraz warsztatów plastycznych i plenerów malarskich. Uczestniczyła w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Irlandia). Od 2007 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się szeroko rozumianym malarstwem współczesnym, malarstwem w architekturze, designem oraz cyfrową fotografią eksperymentalną, jak również rysunkiem na kamiennym papierze ( Stone paper ), cyfrową instalacją dźwiękową. Realizuje też cykle graficzne w technikach wypukłodruku.
www. katarzynawendland.com

Alicja Wieczorek
Doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, absolwentka Malarstwa na tym samym wydziale. Dyplom z wyróżnieniem za cykl „Gra w obrazy” otrzymała w 2012 roku. Licencjat z Edukacji Artystycznej z zakresu Mediów Rysunkowych – w 2014. Należy do ZPAP w Okręgu Toruńskim. Od 2015 współzałożycielka Grupy Pinata, od 2016 roku pełni funkcję wiceprezesa w zarządzie Fundacji Pinata. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoje prace pokazywała m.in. na wystawie „Dyplomy 2012” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2013” w Legnicy, na 9 Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, podczas wystawy pokonkursowej III Triennale Malarstwa „Animalis” w Chorzowie, na 12. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim, podczas POLYGONUM 4 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Stypendystka prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Laureatka nagród i wyróżnień w kategoriach komiks i rysunek. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, jednak punktem wyjścia dla jej poszukiwań jest malarstwo. W swoich pracach szuka wspólnego pola dla systematyczności i przypadku. Tworzy szeroki cykl rysunkowy pt. „Dziennik”, który liczy już ponad 900 realizacji, zajmuje się również ilustracją, projektowaniem i animacją.

www.galeriasztukidzika.pl

Grzegorz Wawrzyńczak
Absolwent Malarstwa na WSzP UMK w Toruniu w pracowni prof. art. mal. Piotra Klugowskiego. Nad aneksem z rysunku pracował pod okiem prof. art. mal. Krzysztofa Pituły, natomiast część dyplomu z malarstwa w architekturze została opracowana w pracowni dr. hab. art. mal. Andrzeja Kałuckiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2013 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową i cyfrową, rysunkiem, rzeźbą, witrażem oraz muzyką. Za swój dyplom „Między wschodem i zachodem” otrzymał nagrodę podczas wystawy „Dyplomy 2013” prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Prezentował swoje prace w kraju i za granicą m.in. w Toruniu, Warszawie, Getyndze (Niemcy), Nowej Soli, Grudziądzu i Mogilnie. Brał udział w 9 Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu i Międzynarodowym Biennale plakatu w Bielsko-Białej. Podczas swojej wystawy indywidualnej w Galerii nad Wisłą w Toruniu pt. „Rytuał” połączył ekspozycję galeryjną z happeningiem w przestrzeni publicznej. Od 2015 roku jest członkiem ZPAP w Okręgu Toruńskim oraz współzałożycielem Grupy Pinata.

www.galeriasztukidzika.pl

Comments are closed.

Close Search Window