Galeria Wieży Ciśnień, Muzeum|

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w wieży ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 5 października  do czwartku 31 października 2024 roku, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace grupy plastycznej „Impresja”, na ekspozycji pt. „Jedność w różnorodności”. Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek 4 października 2024 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Grupa plastyczna „Impresja” powstała w 2004 roku w Bydgoszczy, w działającym od 1952 roku Klubie „Lotnik”. Jej założycielką jest artysta plastyk Małgorzata Biernat.

Klub od początku był miejscem funkcjonowania różnych kół zainteresowań. Działało tam m.in. koło szachowe, modelarnia, kino, biblioteka i kawiarenka. Pomimo przynależności do wojska w Klubie mogły rozwijać swoje pasje, osoby nie związane z wojskowością i tak jest po dziś dzień. Przez lata dużo się zmieniło, nie ma już biblioteki, ale koła dalej rozwijają swoją działalność w Klubie, który obecnie nazywa się „Logistyk” 1 Blog. Jego kierownikiem od lat jest mjr. rezerwy Andrzej Walkowiak.

Od 2004 roku Grupa plastyczna „Impresja” daje możliwość tworzenia zarówno dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Zajęcia plastyczne obejmują naukę różnych technik malowania obrazów, rysunku oraz rzemiosła artystycznego. Priorytetem tematycznym są zagadnienia związane z historią Polski, wojskiem i obronnością i rocznicami.

„Impresja” ma na swoim koncie wiele wystaw malarstwa z okazji Święta Brygady Logistycznej, Święta Niepodległości, rocznic Powstania Styczniowego, czy  Powstania Warszawskiego. Grupa plastyczna w swojej różnorodności pokazuje wiele możliwości interpretacji tematycznej. Każdy twórca zachowuje swoją indywidualność, bowiem dewizą jej działalności jest prawda i radość tworzenia w wybranej technice malarskiej. Obrazy malowane są w technice olejnej, akrylowej, akwarelowej, puringu oraz technikach własnych i rysunkach. Dorobek grupy „Impresja” była eksponowany  na licznych wystawach, m.in. w Bydgoszczy, Jastrzębiej Górze, Kazimierzu Dolnym, Barcinie i Warszawie. Grupa co roku bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Military – ART WP zajmuje czołowe miejsca, zdobywa szereg nagród i wyróżnień. Należy podkreślić, że twórczość grupy plastycznej „Impresja” rozwija się z roku na rok. Obecnie zrzesza ona 40 osób dorosłych i 14 dzieci.

Z Okazji jubileuszu 20-lecia powstania grupy „Impresja” działające w niej osoby zaprezentują swoje najbardziej charakterystyczne prace wykonane za pomocą akwareli, malarstwa olejnego, akrylu i puringu.

Wernisaż dopełni recital Marceliny Bociek – bydgoszczanki, laureatki wielu konkursów i festiwali wokalnych. Z wykształcenia filolog polski i logopeda, na co dzień dziennikarka telewizyjna i wokalistka. Człowiek mnóstwa pasji, z których największe to muzyka, poezja i podróże. Akompaniować na gitarze będzie jej Sylwester Bugajak – student Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie gitary na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Na co dzień wykonuje różne gatunki muzyki jazzowej oraz rozrywkowej. Jest także aranżerem i kompozytorem.

Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek 4 października 2024 roku
o godz. 18:00.