Na dobry początek weekendu proponujemy nasze danie główne czyli „obiekt tygodnia”!

Dzisiaj wybraliśmy dla Was tabliczkę lokalizacyjną marki Bopp & Reuther.

Muzealium na co dzień można zobaczyć na parterze Wieży Ciśnień przy kasie biletowej. W tym miejscu znajduje się kolekcja ponad 20 tego typu obiektów, z okresu od początku XX w. po pierwsza dekadę XXI w. Można podziwiać, jak zmieniał się ich kształt i budowa na przestrzeni lat.

Żeliwna tabliczka w kształcie owalu ma wysokość 15,7 cm i długość 19,7 cm. Pochodzi z kujawskiego Strzelna i została wyprodukowana zapewne przed 1920 r. Posiada 4 wypusty z otworami do przymocowania na słupie, ścianie budynku lub ogrodzeniu. Dzięki takim szyldom służby mogą zakręcić/odkręcić dany rurociąg, dokonać inspekcji, pobrać próbki, czy przeczyścić fragment sieci a strażacy podłączyć się do wody przy gaszeniu pożaru.

Z umieszczonych na tabliczce napisów wynika, że dotyczyła położenia zasuwy wodociągowej – widoczna po środku litera „S” odnosi się do słowa w j. niemieckim „Schiber”, które na j. polski tłumaczy się jako zasuwa. Poza wskazaniem czego dotyczy tabliczka, można z niej dowiedzieć się m.in. że średnica wodociągu, na którym zainstalowana była zasuwa wynosi 100 mm (liczba 100 nad literą „S”). Wiadomo, że była to druga tabliczka orientacyjna w strzeleńskim systemie wodociągowym (cyfra 2 w górnej części białego otoku). Sama zasuwa mieściła się w punkcie położonym 4,25 m przed tablicą i 1,5 m na prawo od niej.

Natomiast na pomalowanym na biało otoku tabliczki u dołu widnieje bardzo zatarta nazwa producenta – „BOPP & REUTHER MANNHEIM”. Firma ta powstała w 1872 r. Jej założyciele Carl Reuther i Carl Bopp wybudowali fabrykę maszyn oraz odlewnię. Produkowali armaturę przeznaczoną do dostarczania wody, gazu oraz pary wodnej. Największe zasuwy, które opuszczały bramy tej firmy miały 2,5 m średnicy!

W 1925 r. razem z sześcioma innymi znanymi producentami armatury Bopp & Reuther założył spółkę Vereinigte Armaturen Gesellschaft mbH, w skrócie VAG. Pomimo znacznych zniszczeń zakładów w trakcie II wojny światowej VAG GmbH przetrwało do dzisiaj, aktualnie zatrudniając ponad 1300 pracowników.

Aktualnie na tabliczkach lokalizacyjnych najpopularniejsze oznaczenia to: H – hydrant, Z – zasuwa i S – zasuwa odwadniająca (spust). Teraz będziecie już wiedzieć co oznaczają te tajemnicze tabliczki, które czasami mijacie w drodze do pracy lub szkoły.