CZY WIESZ ŻE?
na terenie Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim można znaleźć zabytkową armaturę wodno-kanalizacyjną, która nadal jest użytkowana.

Z racji tego, że muzeum mieści się na terenie działającej stacji wodociągowej, która została uruchomiona w 1900 roku można odnaleźć w pobliżu dawnej hali pomp m.in. zabytkowe skrzynki zasuwowe sprzed 1920 r.

Przykładem jest widoczna na zdjęciu, zachowana w idealnym stanie skrzynka zasuwowa wyprodukowana przez firmę BOPP & REUTHER z Mannheim w Niemczech. W swoich zbiorach posiadamy ponad 25 artefaktów tej marki.

Skrzynka zlokalizowana jest na skarpie przed obecną pompownią III stopnia, która pierwotnie została oddana do użytku w 1937 roku jako nowa zelektryfikowana hala pomp, która zastąpiła tą z 1900 roku.

Poza skrzynkami do zasuw, na naszym terenie nadal wykorzystywane są również przedwojenne włazy kanalizacyjne, które na pewno też kiedyś Wam pokażemy!