CZY WIESZ ŻE?
aktualna szatnia dla odwiedzających Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim to dawny budynek gazogeneratorów.

O
tóż przy dzisiejszej ul. Gdańskiej 242 w 1900 roku oddano do użytku zaprojektowany przez berlińskiego architekta Franza Marschalla kompleks budynków neogotyckich składający się na stację wodociągową. Jej sercem była Hala Pomp, w której zainstalowano silniki gazowe i zespoły pompowe.

Obok Hali wybudowano gazogeneratorownię, w której mieściła się instalacja do wytwarzania gazu na potrzeby silników w Hali. W okresie 30 lat od uruchomienia stacji, rozbudowywano kilkakrotnie budynek gazogeneratorów, w celu modernizacji infrastruktury technicznej niezbędnej do pokrycia rosnącego zapotrzebowania na gaz.

W 2012 roku budynek ten wraz z późniejszymi przybudówkami został „wchłonięty” w bryłę zaplecza socjalnego Muzeum Wodociągów i skonsolidowany za pomocą szklanego łącznika z Halą. Jego pierwotną bryłę zaznaczono na żółto na jednym ze zdjęć.