Razem… ale osobno
W jednym miejscu i czasie – w Galerii Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów 6 kwietnia o godz. 18.00 swoje wystawy otworzyli – dr hab. Dorota Jajko-Sankowska prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego i dr hab. Jarosław Sankowski prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawa każdego z twórców to niezależna całość, inna technika i odrębne wydarzenie artystyczne – połączone wyjątkową scenerią Muzeum Wodociągów.
„ZATRZYMANE”
To tytuł wystawy fotograficznej Doroty Jajko – Sankowskiej. Jest to pierwsza wystawa prac fotograficznych autorki, która ma w swoim dorobku 16 wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych.
Autorka prac urodziła się w 1968 roku w Brzozowie, jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, zaś studia ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zdobyła dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki w pracowni prof. Bogdana Przybylińskiego oraz aneks malarski w pracowni malarstwa i rysunku prof. Wojciecha Sadleya w Instytucie Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, gdzie w roku akademickim 1994/1995 pracowała jako asystent. W latach 1996-99 pełniła funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie.
Kwalifikacje I stopnia (doktorat) w dziedzinie sztuki, specjalność: malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu uzyskała w 1999 roku.
W tym czasie została zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie w Pracowni Rysunku i Malarstwa
do roku 2004. Kwalifikacje II stopnia (habilitacja) uzyskała w 2009 roku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Zakładzie Rysunku.
„OBRAZY ARCHITEKTONICZNE”
To tytuł wystawy malarskiej Jarosława Sankowskiego, który uprawia także rysunek i grafikę projektową. Autor wystawy jest twórcą cykli rysunkowych i malarskich o tematyce architektonicznej. Impulsem dla tej twórczości są obserwacje prowadzone we wnętrzach i otwartej przestrzeni miejskiej. Twórczą inspirację autor czerpie także z analiz rycin i projektów architektonicznych o renesansowym i XVIII wiecznym rodowodzie. Jarosław Sankowski ma na swoim koncie 25 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Artysta urodził się w 1962 roku w Bydgoszczy. Po pięcioletniej nauce w bydgoskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego, następnie na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 1987 roku otrzymał dyplom w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego z zakresu malarstwa.
W 2007 roku uzyskał doktorat na ASP we Wrocławiu, a w 2014 – stopień doktora habilitowanego na ASP w Katowicach. Obecnie jest profesorem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego; prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa.