Prezentowana w GALERII  WIEŻY  CIŚNIEŃ od 20 do 29 maja 2016 r. wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016”, zorganizowana została w ramach trwających w Irlandii i na całym świecie obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego. Ekspozycję przygotowała FUNDACJA  KULTURY  IRLANDZKIEJ z Poznania, której założycielami są Państwo  Justyna i Krzysztof Schram.

Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała serię wydarzeń związanych z obchodami rocznicy powstania.  Autorska wystawa przybliża genezę, przebieg oraz sylwetki przywódców powstania.  Po raz pierwszy pokazano ją w Poznaniu w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w Odwachu na Starym Rynku.
Do końca 2016 roku wystawa zostanie pokazana w przynajmniej ośmiu polskich muzeach.

24 kwietnia 1916 oddziały Armii Obywatelskiej i Irlandzkich Ochotników, zajęły główne budynki w Dublinie. Kwaterą główną powstania stał się majestatyczny budynek Poczty Głównej. Komendant  powstania Patrick Pearse odczytał na schodach poczty Deklarację Niepodległości.  Powoływała ona do istnienia Republikę Irlandzką oraz przyznawała równe prawa swoim obywatelom bez względu na płeć i wyznanie. Walki trwały kilka dni, 29 kwietnia dowództwo musiało podjąć decyzję o bezwarunkowej kapitulacji. Przywódcy powstania zostali postawieni przed sądami wojskowymi, skazani na karę śmierci i rozstrzelani.  W 1919 roku wybuchła w Irlandii partyzancka Wojna o Niepodległość, która w 1921 roku przyniosła Irlandii upragnioną wolność.