CZY WIESZ ŻE?

w minionym miesiącu do naszego muzeum zawitał bardzo egzotyczny „gość”.

Otóż w ogrodzie deszczowym przy „Pałacyku” na terenie Muzeum w Lesie Gdańskim pojawiła się wyglądająca bardzo drapieżnie – modliszka zwyczajna (Mantis religiosa).

Kiedyś była ona spotykana jedynie w południowej części Polski ale w związku ze zmianami klimatu, które skutkują gorącymi latami i łagodnymi zimami od 2010 r. można ją spotkać już w całej Polsce.

Nie jest to gość tak zwyczajny jak wskazuje jego nazwa, bo nie często spotykany w naszych ogrodach. W Europie Środkowej bardzo rzadki i ginący, w Polsce osiąga północną granicę zasięgu. Mimo okresowo liczniejszych pojawów jest zagrożony wyginięciem, z tego względu jest chroniony (Czerwona Księga i Czerwona Lista). Gdy spotykacie ją na swojej drodze, pamiętajcie żeby nie robić jej krzywdy!

Wszystko wskazuje na to, że odwiedziła nas samica. Modliszki systematycznie tworzą nowe populacje coraz dalej na północ. Czyżbyśmy mieli szansę na własną w Lesie Gdańskim?