Muzeum|

CZY WIESZ ŻE?
pierwsza mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków w Bydgoszczy została uruchomiona dopiero w 1976 roku.

Do początku drugiej połowy lat 70. XX wieku pola irygacyjne na Kapuściskach i Czersku Polskim były jedynym systemem oczyszczania ścieków w mieście, który nie był w stanie sprostać potrzebom rozwijającej się Bydgoszczy, przez co znaczna ich część trafiała bezpośrednio do Brdy.

Dopiero w 1976 roku uruchomiono w mieście oczyszczalnię ścieków „Osowa Góra”, przeznaczoną do obsługi tej dzielnicy. Obiekt usytuowano na działce o powierzchni ponad 5 ha przy dzisiejszej ul. Teofila Ociepki. Wydajność utylizacji ścieków pierwotnie wynosiła 5200 m3 na dzień, a po rozbudowie w 1994 roku 9578 m3 na dobę.

Pierwszy mechaniczny etap oczyszczania ścieków realizowano przy wykorzystaniu między innymi krat łukowych i piaskowników pionowych skąd ścieki przepływały do osadników pośrednich, gdzie następowało oddzielenie osadu wstępnego.

Podczyszczone ścieki kierowano do rowów cyrkulacyjnych, w których zachodziły procesy oczyszczania biologicznego. Następnie przesyłano je do osadników wtórnych. Osady wstępny i nadmierny przepompowywane były do komór fermentacyjnych otwartych, gdzie ulegały stabilizacji. Ustabilizowane osady odwadniano na prasie filtracyjnej. Finalnie ścieki oczyszczone odprowadzano do Kanału Bydgoskiego.

Oczyszczalnia działała do 2012 roku. Dzisiaj na jej terenie pozostały tylko dwa budynki i częściowo utwardzone drogi wewnętrzne. Jak oczyszczalnia wyglądała w okresie funkcjonowania możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej
 

Comments are closed.

Close Search Window