CZY WIESZ ŻE?

W Hali Pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 242 do dnia dzisiejszego zachowały się dwie suwnice z masywnymi zbloczami.

Ich historia sięga 1899 r., kiedy w Hali Pomp zainstalowano 3 potężne silniki gazowe i 3 zespoły pompowe marki Deutz. Do ewentualnych napraw tych kilkutonowych urządzeń potrzebne były suwnice, dzięki którym można było podnosić fragmenty tych kolosów.

Z tego względu w Hali zamontowano pod stropem dwie suwnice z udźwigiem 3 ton marki Mannheimer Maschinen Fabrik Mohr & Federhaff . Firma ta istniała od 1801 do 1981 r. i przez cały ten okres skupiała się na produkcji wag oraz różnego rodzaju dźwigów i suwnic.

Na prezentowanym poniżej fragmencie prospektu reklamowego tej marki z książki adresowej z 1892 r. widać zbliżoną konstrukcję suwnicy do tych z naszej Hali. Natomiast na drugim zdjęciu widać jedno ze zbloczy naszej suwnicy podwieszone blisko wejścia do hali.

Gdy będziecie u nas kolejny raz to skierujcie swój wzrok w górę aby dobrze przyjrzeć się tym urządzeniom.