CZY WIESZ ŻE?

przez pewien czas nasza zabytkowa Hala Pomp w Lesie Gdańskim miała dodatkową parę drzwi.

Otóż w latach 60. XX wieku część wnętrza dawnej Hali Pomp postanowiono przekształcić na magazyn, w którym miały być przechowywane między innymi pompy, zasuwy i zawory związane z instalacjami Stacji Wodociągowej SW1.

W tym celu w jednym z boków hali – na przeciwko pompowni III stopnia, wybito 3 okna i wstawiono wysokie i szerokie drzwi, którymi można było za pomocą wózków widłowych wprowadzać do środka magazynowane urządzenia.

Kilkanaście lat później przed drzwiami wykonano metalowe schody, ułatwiające wejście do budynku. Nie były one przytwierdzone do budynku, więc w każdej chwili można je było za pomocą wózka widłowego odciągnąć.

Owe drzwi wraz ze schodami istniały do 2010 roku, kiedy to dawną Halę Pomp zaczęto remontować i przystosowywać do celów muzealnych. Dzisiaj po drzwiach nie ma śladu. Można je podziwiać tylko na starych zdjęciach lub posłuchać o nich opowieści naszych najstarszych pracowników.