Muzeum Wodociągów w Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 w Bydgoszczy przygotowało wystawę z okazji 120-lecia funkcjonowania w naszym mieście nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji. 120 lat temu w 1900 roku, staraniem pracowników miejskiego magistratu, wybudowano i oddano do użytku stację wodociągową „Las Gdański”
i wieżę ciśnień przy ul. Filareckiej, a wkrótce potem uruchomiono system oczyszczania ścieków bytowych składający się ze stacji pomp kanałowych i pól irygacyjnych.

Celem wystawy jest zobrazowanie przemian technologicznych na przestrzeni 120 lat, które zaszły w branży wodno-kanalizacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem realiów bydgoskich oraz ukazanie wpływu funkcjonowania nowoczesnych wodociągów i kanalizacji na życie mieszkańców miasta. Infrastruktura wodno-kanalizacyjna z reguły jest ukryta pod ziemią, bądź w niedostępnych dla większości mieszkańców obiektach. Z tego względu liczne zabytki techniki oraz mapy, schematy i plany techniczne prezentowane na wystawie pozwalają przyjrzeć się „od środka” funkcjonowaniu systemu wodociągów i kanalizacji w XX i XXI wieku. Ekspozycja jest równocześnie swoistym hołdem dla byłych i obecnych pracowników bydgoskich wodociągów i kanalizacji, którzy od 120 lat starają się nieprzerwanie dostarczać zdrową i czystą wodę mieszkańcom oraz odbierać i oczyszczać w sposób bezpieczny dla środowiska ścieki bytowe i deszczowe.Ze względu na rosnącą w kraju liczbę zakażeń COVID-19 zmuszeni zostaliśmy do zrezygnowania z zaplanowanego na ten tydzień uroczystego otwarcia wystawy w licznym gronie. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich zapraszamy do indywidualnego zapoznania się z naszą nową wystawą stałą już od 24 października 2020 roku w godzinach otwarcia Muzeum Wodociągów.