Galeria Wieży Ciśnień, Muzeum|

 

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od soboty 5 kwietnia do wtorku 6 maja 2025 r., w godzinach otwarcia Muzeum Wodociągów będzie można podziwiać prace Agnieszki Anioł i Agnieszki Gościniak pt. „W rytmie natury, w tempie miasta”. Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w piątek – 4 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Nadchodząca wystawa to zbiór prac wizualnych dwóch bydgoskich artystek: Agnieszki Anioł i Agnieszki Gościniak. Obrazy Agnieszki Anioł są wykonane akrylem i olejem. Natomiast Agnieszka Gościniak odnajduje się najlepiej w malarstwie olejnym i akwareli. Malarki inspirują się m.in. podróżami i to jest główny wątek tej wystawy. W pracach można odnaleźć malownicze ujęcia z Paryża, Lizbony, Barcelony, a także z Grecji, Wielkiej Brytanii, jak i spoza Europy – Azji czy z USA. Obie odwołują się również do polskich miast – rodzinnej Bydgoszczy czy Gdańska.

Dla obu inspirująca jest również marinistyka, w większości pejzaży, na planie jest któryś z akwenów wodnych lub nawiązanie do wody. Poza tym na obrazach pojawiają się scenerie z tętniących życiem miast, jak i malownicze ujęcia z małych miasteczek i ich atrybuty – pomniki, budynki i urokliwe zakątki. Miasta nie tylko tętnią życiem, one wibrują żywym kolorem oraz dźwiękiem. Są to pocztówki z wakacji malowane w różnych formatach i wykadrowane według artystycznej wrażliwości autorek.

Na skraju miasta i natury znajduje się człowiek, który w naturze szuka ucieczki, harmonii i miłości. Natura to również seria obrazów Agnieszki Anioł ukazująca dzikie zwierzęta, w których często można dostrzec ludzkie cechy. Warto podkreślić, że obie artystki łączy wieloletnia przyjaźń i mają już za sobą wspólnie zrealizowane projekty.

 

Należy dodać, że Agnieszka Anioł to bydgoska artystka, która specjalizuje się w abstrakcyjnym odzwierciedleniu fotografii techniką farby akrylowej. Jej prace inspirowane są rzeźbą, urokliwymi zakątkami miast oraz naturą. Portretuje zwierzęta, w tym szczególnie bliskie jej sercu konie. Jej dzieła mają często charakter ekspresjonistyczny, kolory, które wybiera, są wówczas intensywne i nienaturalne, budzą u odbiorcy szeroki wachlarz emocji. Brała udział w projektach: Nurty bydgoskie (Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz) Łączy nas sztuka (Młyny Rothera, Bydgoszcz, 2024), Patchwork Art (BPCOW, Bydgoszcz, 2025) oraz wielokrotnie wystawiała swoje obrazy indywidualnie.

Natomiast Agnieszka Gościniak to bydgoska artystka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Huddersfield University w Wielkiej Brytanii, dla której malarstwo jest nie tylko pasją, ale także sposobem wyrażania emocji i myśli oraz formą dialogu z odbiorcą. Inspiracje czerpie z otaczającego świata, a jej twórczość często odzwierciedla zarówno osobiste doświadczenia, jak i wizje klientów. Uwielbia malować w podróży, co znajduje odbicie w jej pracach powstałych w różnych zakątkach świata.

Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowej wystawie Love My Body (M.A.D.S. Gallery, Mediolan), Nurty bydgoskie (Bydgoskie Centrum Sztuki, Bydgoszcz), Patchwork Art (BPCOW, Bydgoszcz), Łączy nas sztuka (Młyny Rothera, Bydgoszcz). W 2020 roku zaprezentowała swoją indywidualną wystawę Tworzywo Żywe w Bydgoszczy, w której eksplorowała tematykę ludzkiego ciała, zmysłowości i bliskości, czerpiąc inspirację z osobistych doświadczeń macierzyństwa i cielesności.

Zapraszamy.

Comments are closed.

Close Search Window