Galeria Wieży Ciśnień|

2 czerwca 2017 roku  w Galerii Wieży Ciśnień prezentowaliśmy wystawę fotografii Zbigniewa Mroczka pt. „Przenikliwość myśli”. Była to ekspozycja 75 portretów z podróży do wielu zakątków świata.

Portrety Zbigniewa Mroczka to żywe świadectwa kultur. Każdy portret-obraz jest przepełniony napięciem. Fascynuje bogactwo osobowości, barw (dostrzegalnych nawet w fotografii czarno-białej) i atrybutów przynależności społecznych  oraz etnicznych. W wyrazie każdej twarzy odnajdujemy znajome emocje i obecność; świadczy to o szczerym traktowaniu przez artystę spotkanych ludzi. Jest w nich powaga, godność. Są jak posągi, a przy tym nie ma w nich sztuczności. Kompozycja każdej fotografii jest dziełem malarskim. Duży format z pewnością potęguje czytelność obrazu oraz wrażenia odbiorcy, podkreślając profesjonalizm fotograficzny Zbigniewa Mroczka. Podróż i fotografowanie to działania symultaniczne, przy czym robienie portretów autor uznał za najbardziej osobisty sposób fotograficznej kreacji.

Zbigniew Mroczek podróżuje od 40 lat. Był na wszystkich kontynentach, także w Zelandii – niedawno ogłoszonej ósmym kontynentem. Zawsze najważniejsze są spotkania z ludźmi i kulturą. Najchętniej wraca do krajów afrykańskich oraz do Indii.
Wystawiał w Łodzi i Bydgoszczy, dwukrotnie, w 2007 i 2011 roku, odbierał Nagrodę Główną w kategorii fotografia na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL, który w Łodzi od 2001 roku propaguje odkrywanie kultur i szacunek dla nich.

Comments are closed.

Close Search Window