Galeria Wieży Ciśnień|

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w dawnym zbiorniku na wodę
w Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2. Od soboty 10 września do niedzieli 2 października, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać niezwykłe prace artystki Ewy Cieniak, na ekspozycji pt. „PANORAMA MIASTECZKA”.

Tytułowa panorama to długa na ponad 20 metrów i szeroka na 1 metr tkanina haftowana ręcznie. To zbiorowy portret ponad 100 osób – mieszkańców i sympatyków miasta Koluszki oraz osób stąd pochodzących. Pojawiły się w Panoramie także postaci historyczne, m.in. Władysław Strzemiński
i Katarzyna Kobro, którzy przez jakiś czas mieszkali, nauczali i tworzyli w Koluszkach.

Ludzie, ich portrety są esencją Panoramy, bo to oni tworzą to miasto, dają mu swoją energię, talenty, pomysły i zapał do ich realizacji. W projekcie pojawiają się m.in. przedsiębiorcy, artyści różnych dziedzin, sportowcy, pasjonaci, starsze i młodsze pokolenie. Dzięki projektowi udało się poznać ze sobą osoby, które się nigdy dotąd nie spotkały, a czasem nie wiedziały nawet o swoim istnieniu, co artystka uważa za swój olbrzymi sukces.

W projekt włączone zostały również postaci z przeszłości Koluszek. Oprócz wspomnianych wcześniej Strzemińskiego i Kobro – pojawia się w projekcie Julian Przyboś, żydowski chłopiec z getta, które istniało w Koluszkach w czasie II wojny światowej. Jest tu też scena z warsztatu krawieckiego sprzed kilkudziesięciu lat.

Wątki międzynarodowe pojawiają się przy okazji mieszkających w Tel-Awiwie kobiet, których korzenie związane są z Koluszkami oraz pochodzących z Ukrainy dwóch sióstr, obecnie tu mieszkających.

Jednym z miejsc w Koluszkach, które artystka upodobała sobie najbardziej jest Dworzec Kolejowy. Wiąże się z nim wiele wspomnień z podróży między Koluszkami, Łodzią i Warszawą. Ponieważ budynek ten wkrótce zniknie z powierzchni ziemi, zastąpiony przez nowy obiekt, postanowiono, że stanie się jednym z bohaterów Panoramy.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty haftu!

W dniu 10 września w godzinach od 11:00 do 14:00 zapraszamy do Galerii Wieży Ciśnień na bezpłatne spotkanie warsztatowe – haftowanie z Ewą Cieniak. Warsztat potrwa ok 3 godziny.

Na warsztatach każdy uczestnik wyhaftuje swój portret. W celu uczestnictwa należy zgłosić się bezpośrednio do artystki. Zgłoszenia należy wysłać mailowo na adres e.cieniak@gmail.com, następnie otrzymacie Państwo maila potwierdzającego wraz z instrukcją i warunkami uczestnictwa. Artystka poprosi o wysłanie swojego zdjęcia portretowego, które posłuży do naniesienia szkicu na gazę. Zdjęcia powinny dotrzeć do artystki do 5 września, jest to warunek konieczny uczestnictwa w warsztatach. Na spotkanie artystka dla każdego uczestnika przygotuje usztywnioną gazę z naniesionym linearnym szkicem portretowym. Nie trzeba znać żadnych ściegów ani technik, sposób haftu jakim będziecie się Państwo posługiwali to freestyle.

Hafty zostaną u artystki. W przyszłości prawdopodobnie staną się częścią wielookręgowej instalacji – O_KRĘGI, składającej się z prac powstałych na warsztatach w różnych miastach w Polsce.

Materiały czyli usztywnioną gazę oraz nici zapewnia artystka, ale jeśli w domowych zasobach znajdą się zalegające nici czy kordonki to bez oporów można zabrać je ze sobą.

ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA! Prosimy o przemyślane decyzje dotyczące uczestnictwa.

edit:

WARSZTATY ZOSTAŁY ODWOŁANE!!!

EWA CIENIAK – jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na wydziale grafika warsztatowa. Po wielu latach od ukończenia EAS zaczęła haftować. Jest to dla niej wielka radość, przygoda i spełnienie. Haft traktuje jako medium bardzo elastyczne. Stanowi on niewyczerpane źródło inspiracji. Artystka lubi haft dlatego, że daje możliwość pokazywania rezultatów pracy zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Niezmiennie najbardziej jednak Ewę Cieniak interesują ludzie oraz relacje między nimi. Portretując ich stara się sięgnąć głębiej, pod powierzchnię. Największym jak dotąd wyzwaniem, zarówno jeśli chodzi o format, jak i ilość wyhaftowanych w jednym projekcie osób jest „PANORAMA MIASTECZKA”.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Comments are closed.

Close Search Window