Galeria Wieży Ciśnień|

W lipcu Muzeum Wodociągów zaprosiło na wystawę prac Joanny Dąbkiewicz-Luścińskiej pt. „Obraz wewnętrzny”, która dostępna była od 3 lipca do 1 sierpnia 2021 r. w godzinach otwarcia Muzeum.

Tym razem, w dawnym zbiorniku wodnym prezentowaliśmy wystawę, która była przedstawieniem twórczości Joanny Dąbkiewicz-Luścińskiej – absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmującej się malarstwem sztalugowym i rysunkiem, będącej członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, która wielokrotnie brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Artystka w swojej twórczości porusza się przede wszystkim w obrębie dwóch rejonów malarstwa: abstrakcji i portretu. W przypadku abstrakcji nagromadzenie barw i kontrastowych pociągnięć pędzla wpływa na powstanie złudzenia głębi. W rezultacie prezentowane obrazy można w większości nazwać „nocnymi”, jeśli chodzi o charakter tła, które dopiero za sprawą jaśniejszych, ciepłych akcentów, rozświetlają się feerią barw – tworzą iluzję wpatrywania się w przestrzeń wypełnioną światłem neonów. Zdecydowanie najlepiej malarka czuje się w mrocznych zestawieniach kolorystycznych, gdzie ogólny efekt uzyskuje dzięki opozycyjnym względem siebie formom. Z kolei malarstwo portretowe artystki koncentruje się na stanie emocjonalnym portretowanej osoby, próbuje nakreślić rys psychologiczny modela. Kształty są bardzo szkicowe, niczym rozedrgane powietrze wokół nich falowało, wszystko wydaje się poruszać, zupełnie jak gdyby obraz chciał nabrać rozmachu filmu animowanego.

Joanna Dąbkiewicz-Luścińska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni profesora Wojciecha Sadleya. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w sympozjach i plenerach w: Bytowie, Włodawie, Novym Mesto, Łagowie, Czarnym Piecu, Celinach, Sławie Śląskiej. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi w Bydgoszczy – BWA, w Warszawie – Muzeum Plakatu w Wilanowie, Domu Muz w Toruniu, Szczecinie – XXII Festiwal Malarstwa Współczesnego, Novym Mesto – Dolenjski muzej, w Opolu w Galerii ZPAP, w Toruniu – Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii autorskiej W.W Kozioł, w Warszawie-SH Studio, w Łodzi- Galerii Ars Nova, w Nidzicy – Galerii Pod Belką, w Pradze – Galerii U Zlateho Kohouta, w Piotrkowie Trybunalskim – Galerii Oda, w Gdańsku „Niepodległa dla Niepodległej”- Galeria ZPAP, w Białymstoku – Aktywna Kultura Pamięci – „Kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego” Archiwum Państwowe. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia w Przeglądzie Twórczości Okręgu Toruńskiego Dzieło Roku. Publikacje: Toruń to – rozmowy przeprowadzone przez Monikę Weychert-Woluszko w 2004 roku, Stan posiadania-Artyści Okręgu Toruńskiego 2011, Artluk – kawrtalnik 1/2016-Wewnętrzna przestrzeń obrazu.

Comments are closed.

Close Search Window