Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w dawnym zbiorniku na wodę w Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 2. Od soboty 18 września do 3 października, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace bydgoskiego malarza Marka Lessinga, na wystawie pt. „Transformacje fantazji”.
Moja sztuka to wolność i podróże w przenikających się światach ziemskich i kosmicznych z pogranicza snu i jawy. Pozbawione realizmu , wewnętrzne wizje mające na celu oderwać odbiorcę od codziennego życia, aby zabrać go w świat barwnej, surrealistycznej fantazji. – tak mówi Marek Lessing o swoich dziełach.
Artysta na potrzeby swoich realizacji opracował i zdefiniował kierunek w sztuce, który nazwał SURREALIZMEM MISTYCZNYM. Tworzone prace to połączenie różnych światów, ziemi i kosmosu z pogranicza snu i jawy, pozbawione realizmu wewnętrzne wizje mające na celu zabrać odbiorcę w barwne podróże, aby oderwać go od realnego świata i skłonić do refleksji i duchowych inspiracji. Świadome użycie symboli przez pryzmat orientalnej filozofii tworzy jasny przekaz o mistycznych zabarwieniach pokazujący ludzkie pragnienia, emocje i odwołania do wyższych form i sił życia. Istotą tych przekazów jest magiczne postrzeganie świata, w którym znikają ograniczenia ludzkiej percepcji
i wykraczają poza granice rzeczywistości. Drogą poznawczą do tych światów jest wewnętrzna podróż w głąb siebie, dzięki której można dojść do źródła twórczej kreatywności, natchnienia i intuicji, a poznanie i doświadczenia te tworzą wizje, które następnie zostają przetransformowane i oddane na płótnie w formie zmysłowych, nierealnych tworów wyobraźni.
Marek Lessing – Zamieszkuje Bydgoszcz i Berlin. Prace wystawiał wielokrotnie w Bydgoszczy: Klub Mózg (1997 r., 1999 r., 2017 r.); Kawiarnia art. Węgliszek (2001 r., 2004 r.); Wyższa Szkoła Humanistyczna (2008 r.); w Warszawie: dk URSUS (2010 r.); w Piotrkowie Trybunalskim: klasztor Dominikanek (2009 r.); w Niemczech: Minden Kulturzentrum (2013 r.); Berlin Stage club (2009 r.); w Zielonej Górze: Galeria Adam Marciszonek (2015 r.), Galeria Tkalnia (2018 r., 2019 r.); we Wrocławiu: klub Kalaczakra (2018 r.).