Muzeum|

Od 22 maja do 9 czerwca 2013r. w GALERII WIEŻY CIŚNIEŃ prezentowaliśmy malarstwo Liliany Kużdowicz.
Liliana Kużdowicz
Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – dyplom uzyskała  w pracowni graficznej prof. E. Piotrowicza. Od 1969 należy do ZPAP. Uprawia malarstwo i zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Brała udział w licznych plenerach i wystawach po plenerowych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 1985 r. została odznaczona medalem „Za zasługi dla miasta Bydgoszczy”. Jej prace znajdują się w zbiorach Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Bydgoszczy, w muzeach w Bydgoszczy i Chojnicach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

*     *     *

Liliana Kużdowicz ukończyła studia na wydziale grafiki, ale dla swojej wypowiedzi twórczej zdecydowanie wybrała malarstwo i przy nim trwa do dziś. Obcując z tą twórczością od jej początków można wyraźnie uświadomić sobie jej jasny i konsekwentny kierunek poszukiwań formalnych. Swoich inspiracji malarskich poszukuje w pejzażu i na temat pejzażu powstają wszystkie jej kolejne kreacje artystyczne. Właśnie „na temat pejzażu”, bo związek z pejzażem jest tu specyficzny: nie ma charakteru narracyjnego, epickiego, przedmiotowego. Artystka nie wypatruje atrakcyjnych, urokliwych motywów lokalnych … Zachowuje się wobec przyrody jak poeta-liryk. Koncentruje się na odbiorze wrażeń, kontempluje. Malowane obrazy są esencjonalnym wyrazem doznań zmysłowych i emocjonalnych. W malarskiej kreacji znajduje proste, syntetycznie wyszukane formy biologiczne i z nich kształtuje swe horyzontalne kompozycje.
Trzeba tu uwagę zwrócić na interesujący proces w rozwoju twórczym. Dotyczy stopniowej zmiany stosunku do realiów pejzażowych. Widać przechodzenie od pejzażu jeszcze dość blisko określonego (potwierdzają to tytuły: „Nad jeziorem”, „Droga wśród pól”), do obrazów bardziej uogólnionych, poddanych coraz większej syntezie (wiele prac o tytule „Impresja pejzażowa”, a nawet „Kompozycja pejzażowa”). Artystka w niektórych z nich skłania się wręcz ku abstrakcji aluzyjnej. Im forma w obrazie staje się bardziej odrealniona, tym bardziej perfekcyjnie jest wyszukana, a tym samym obraz bardziej sugestywny.
Liliana Kużdowicz formułuje swą wypowiedź malarską zawsze z pewną premedytacją formalną. Formę w obrazie kształtuje przy pomocy faktury o charakterze drobnych struktur reliefowych wykończonych barwnym laserunkiem. Kompozycje te są przepełnione światłem. To światło wymusza ich jasną kolorystykę (często prowadzącą do tonacji zielono-błękitnej), tak charakterystyczną dla wszystkich obrazów artystki.

Krystyna Olejnik-Drejas
Środa, 22 maja, godz. 18.30 – kameralny koncert i pokaz flamenco w wykonaniu Doroty Dzięcioł i Sławomira Dolaty.

Sławomir Dolata
Absolwent Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie i UAM w Poznaniu. Muzyką flamenco zajmuje się od kilkunastu lat a swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich gitarzystów jak Jorge Gómez, Rafael Cortés, António Andrade oraz Morenito de Triana. Jako jeden z pierwszych muzyków zaczął propagować sztukę flamenco w Polsce. Współpracuje z hiszpańską grupą Agustito. Jest współautorem spektaklu „Od orientu do flamenco”. Komponuje i aranżuje utwory flamenco. Pomysłodawca i dyrektor „Duende” Międzynarodowego Festiwalu Flamenco w Poznaniu, prezes Fundacji Duende Flamenco, twórca Akademii Tańca Duende, założyciel i lider zespołu Danza del Fuego, Rumbero Flamenco, Nuevo Fuego, gitarzysta, wokalista i publicysta.

Dorota Dzięcioł
Wokalistka, flecistka, adeptka tańca flamenco, plastyk. Szkoliła swoje umiejętności taneczne pod okiem Alicji Moreny, Any Azules, Vicky Barea, Teo Barea, Matilde Coral, Mercedes Ruiz, Belen Cabanes, Merche Esmeralda, Javier Latorre, Domingo Ortega, Inmaculada Augillar, Maria Moreno. Przez kilka lat związana była z projektem autorskim „Mamy Dobry Koniec”. Prezentowała swoją twórczość z nurtu piosenki poetyckiej zdobywając liczne nagrody na ogólnopolskich festiwalach muzycznych. Współtwórczyni choreografii do spektaklu „Pchła Szachrajka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.  Pomysłodawczyni  i  reżyserka spektaklu tanecznego „Andaluzyjski sen”. Współpracuje z zespołem Danza del Fuego. Prowadzi kursy tańca flamenco w Szkole Fundacji Duende w Bydgoszczy. Od kilku lat działa w Fundacji Kreatywnej Edukacji w Bydgoszczy.

Galeria Wieży Ciśnień mieści się na 2 piętrze neogotyckiego gmachu Wieży Ciśnień, stanowiącego część Muzeum Wodociągów. 

Comments are closed.

Close Search Window