CZY WIESZ ŻE?
na parterze Wieży Ciśnień można podziwiać instalację poświęconą wodomierzom?

Otóż kilka lat temu z okazji święta szlaku TeH2O pracownicy muzeum przygotowali ekspozycję zbudowaną z różnych typów wodomierzy – domowych, przemysłowych i studziennych.

Instalacja zaopatrzona jest w ekran multimedialny, który umożliwia zapoznanie się z historią kilku wytwórni produkujących tego typu urządzenia. Dodatkowo można za jego pomocą przyjrzeć się przedwojennemu Kalendarzowi Wodociągowemu – czyli podręcznikowi dla instalatorów urządzeń mierzących pobór wody.

Warto dodać, że w Bydgoszczy od 1900 r. gdy uruchomiono miejski wodociąg mieszkańcy płacili tylko drobną ryczałtową opłatę za wodę. Pobór był nielimitowany. Dopiero w 1904 r. wprowadzono w mieście wodomierze i rozpoczęto naliczać opłatę za każdy zużyty metr sześcienny wody. Co ciekawe, zmiana ta od razu przyczyniła się do zmniejszenia zużycia wody w mieście blisko o 40%!