Galeria Wieży Ciśnień|

BATRŁOMIEJ SKOLIMOWSKI- „Współczesność a historia”
Wystawa 25.11. do 15.12.2016r. godz.18.

Bartłomiej Skolimowski jest artystą wszechstronnym- malarzem, grafikiem, scenografem, konserwatorem fresków.
Z pewnością do takich profesji uprawniają Go ukończone studia na kierunku malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze specjalizacjami między innymi w dziedzinie witrażu, malarstwa i malarstwa ściennego, ale sukcesy osiąga dzięki wielkiemu oddaniu sztuce i determinacji do podejmowania trudnych wyzwań.
Bartłomiej Skolimowski maluje obrazy przenosząc na płótno swoje myśli, przy czym wyczuwa się dużą wrażliwość na współczesne problemy człowieka oraz dużą świadomość historyczną. Podejmuje bardzo męskie tematy jak wojna, przemoc, cierpienie.

 Autor ekspozycji w bydgoskiej Galerii Wieży Ciśnień,  uprawia także malarstwo ścienne, np. malując na jednej lub wielu ścianach apartamentu kompozycje o stylistyce zgodnej z designem wnętrza. Maluje także murale. Projektował scenografie do filmów Marcina Sautera „Moje miasto” oraz  „Na północ od Kalabrii”, w których także zagrał. Współpracował przy tworzeniu scenografii do filmu Macieja Cuske  „Stacja Warszawa” oraz dwóch filmów Jacka  Borcucha pt. „Nieulotne” i „Wszystko co kocham”. Pierwszą jego pracą przy budowie  scenografii  była częściowa rekonstrukcja Zamku w Ogrodzieńcu do filmu Andrzeja Wajdy „Zemsta”. Z filmem związane są także projekty plakatów i opracowań graficznych.
Kolejna bardzo ważna działalność  Bartłomieja Skolimowskiego to konserwacja fresków. Razem z bratem Janem Skolimowskim dokonał przywrócenia świetności wielu dawnym rezydencjom, kaplicom, kościołom w Polsce i zagranicą. W czasie wernisażu na ekranie multimedialnym wyświetlone zostały zdjęcia, pokazujące cząstkę tych prac.

Ten interesujący artysta brał udział w wielu konkursach malarskich w wyniku czego wystawiał swoje prace  na prestiżowych wystawach zbiorowych m.in. na  Biennale Plastyki Bydgoskiej oraz Polygonum. Zakwalifikował się dwukrotnie (w 2003 i 2004r) do finału plebiscytu na najlepszy obraz, który rokrocznie ogłasza miesięcznik Art&Business z międzynarodowym jury dla polskich twórców. Inne jego wystawy indywidualne i zbiorowe miały miejsce w BWA bydgoskim i sopockim, Bad Freienwalde, Wilnie, Ostromecku, Chojnicach, Należał do  Stowarzyszenia „Bydgoska Wenecja”. Uczestniczył w warsztatach edukacyjno-plastycznych m.in. w Zalesiu i Popowie  k.Warszawy.
Bartłomiej Skolimowski obronił dyplom magistra sztuki w 1999 roku pod kierunkiem Kiejstuta Bereźnickiego, a w latach 1987- 1992 uczył się w bydgoskim Liceum Plastycznym.

Comments are closed.

Close Search Window