Galeria Wieży Ciśnień, Muzeum|

Plakat wystawy "Bydgoskie Śródmieście. Natychmiastowo"

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w wieży ciśnień, przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy. Od 19 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku, w godzinach otwarcia Muzeum będzie można podziwiać prace Piotra Koralewskiego, na ekspozycji pt. „Bydgoskie Śródmieście. Natychmiastowo”.

Jak pisze Anna Wilczyńska-Kubiak, Piotr Koralewski jest młodym, ale pasjonującym się tym co stare, fotografem. Jest też kolekcjonerem aparatów, które w większości też można nazwać zabytkami. Ma ich około 500. Mieszka w Żninie. Piotr fotografuje od dawna, ale to rok jest rokiem debiutu na wystawach. „Plastykę nieostrości” pokazał w Żninie w pubie Styx i w Bydgoszczy w galerii Justyny Jułgi. Bohaterami zdjęć uczynił roślin, te omijane zwykle szerokim łukiem, spotykane tam, gdzie nikt nie chodzi.

Z jednym ze starych aparatów przyjechał do Bydgoszczy, by tu przygotowywać trzecią wystawę. Bydgoskie Śródmieście oczami żninianina to bardzo ciekawy eksperyment. Zaskakujące jest, choć może właśnie nie w jego przypadku, że upatrzył sobie zwłaszcza Londynek i podszedł do niego z szacunkiem, wrażliwością i bez uprzedzeń.

Przez kilka miesięcy chodził z aparatem, przypominającym dziecięcą zabawkę, po osiedlu i wytworzyła się między nim, a tym sprzętem przedziwna relacja, mieszanina miłości i nienawiści. Opisywał ten aparat jako zawodny i nieprzewidywalny, niemal każde pstryknięcie kończyło się epitetami i pretensjami w jego kierunku: że lampę włączył niepotrzebnie, że uciął coś lub dodał za dużo, czemu takie nieostre. Kartonik lądował w kieszeni towarzysza, gdzie odbywał się proces wywołania i utrwalenia, by kilka minut później fotograf ogłuszył kompana nerwowym „Pokaż mi to zdjęcie!”. Ostatecznie jednak, po przejrzeniu sterty fotografii z dnia, w większości zdjęć odnajdywał „to coś”. I zwracał uwagę na to, co inny, zwłaszcza bydgoszczanin, pewnie wstydziłby się pokazać albo nawet by nie zauważył: porzucony wózek sklepowy, kolorowe śmietniki, przedziwne instalacje w prowizorycznych ogródkach, bałagan na równie prowizorycznym placu zabaw.

Piotr pokazuje Śródmieście zafascynowany kontrastami miejsc „pocztówkowych” i tych skrywanych.

Wernisaż tej wystawy będzie miał miejsce w poniedziałek 18 grudnia 2023 r. o godz. 18:00.
Wstęp wolny.