Muzeum|

Z okazji JUBILEUSZU 20. PRACY TWÓRCZEJ MARKA IWIŃSKIEGO,   26.08.2015 r.  w  Galerii Wieży Ciśnień odbyła się wystawa Jego prac.

Obszary istnienia – to cykl obiektów i obrazów, które ukazują relacje między człowiekiem, architekturą i światłem oraz materią przedmiotów.

Marek Iwiński jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu projektowania graficznego, realizując również projekt scenografii do sztuki teatralnej. Studiował na Wydziale Malarstwa  ii Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tam w 1995 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w Pracowni profesora Macieja Świeszewskiego. Studiował też na Wydziale Malarstwa Ściennego i Witrażu u profesora Andrzeja Dyakowskiego, a także na Wydziale Pedagogicznym Akademii Sztuk pięknych w Poznaniu.
Prezentował swoje prace na wielu wystawach w kraju i zagranicą (między innymi Niemcy, Włochy, Brazylia, Cypr, Grecja, Litwa).


Otrzymał najwyższe nagrody:
– w konkursie  na rysunek  (Nagroda Prezydenta Gdańska) 1991r.
– w konkursie na portret Jana Pawła II, BWA 1999 r. (obraz znajduje się w Sali Sesyjnej UM Bydgoszczy)
– w konkursie na plakat na Cyprze, 2002r.
– w konkursie na plakat w Brazylii, 2003r.
– w konkursie  malarsko-fotograficznym pt. „Podwórko”, 2010 r.

Jest współtwórcą  Multimedialnej Mapy Bydgoszczy 2003/2004, oryginalnego muralu-malowidła na ścianie budynku Teatru im. Witkacego w Zakopanem. Jest autorem witrażu w Dworze Artusa w Gdańsku, fresku w Konsulacie Polski w Hamburgu, opracował wiele projektów graficznych, między innymi do książki roku 2003 pt. „Bydgoszcz w literaturze”- prezentując obrazy inspirowane grafikami do książki podczas Wieczoru Literackiego w BWA.
Współpracował  z Janem Machulskim tworząc scenografię oraz plakaty do sztuk teatralnych. Pracuje z młodzieżą, między innymi tworzy w Muzeum ogromne malowidło ścienne „Rajski Ogród” oraz scenografię.
Pracował  jako pedagog w Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Marek Iwiński od  października 2013 roku jest Plastykiem Miasta. Współpracuje z Społeczną Radą ds. Estetyki Bydgoszczy. Uczestniczy w działaniach kulturotwórczych także jako aktywny artysta skupiając wokół siebie wielu ciekawych twórczych ludzi.
Z ogromnym zaangażowaniem przekonuje handlowców i właścicieli posesji o potrzebie reklam estetycznych, które mogą miasto zdobić, a nie szpecić. Z inspiracji Marka Iwińskiego powstały dwa retro murale na starych kamienicach, w miejscach, w których ich stylistyka podkreśla walory dawnej architektury jako alternatywa dla nieestetycznej reklamy bannerowej.  Wszystko to ma służyć nadawaniu harmonijnego i ciekawego charakteru miasta.

Drugą dziedziną sztuki, którą Marek Iwiński się pasjonuje i uprawia jest muzyka. Grywa w różnych składach muzycznych, w różnych muzycznych stylach- w tym jazz, blues, rock i muzykę eksperymentalną.

Comments are closed.

Close Search Window